Činnost F. Vrbase za II. svět. války v armádě ve Velké Británii

Text dotazu

Prosím o zjištění údajů o Františku Vrbasovi, narozeném v r.1913 v Sokolnicích u Brna. Ve čtyřicátých letech prodělal výsadkářský výcvik ve Velké Británii, pro výsadek do Čech.
Děkuji

Odpověď

Vážená paní ...,

v aktuálně dostupné literatuře se mi o zmíněném Františku Vrbasovi nepodařilo dohledat žádné informace. V případě konkrétních personálií bych Vám doporučil obrátit se spíše na Vojenský historický archiv (podatelna-vua@army.cz), v jehož fondech lze nalézt osobní karty vojáků. Tamní záznamy by Vám mohly pomoci zrekonstruovat vojenskou kariéru a nasazení Vašeho strýce. Kromě archivních fondů bych Vám také doporučil nahlédnout do doporučených publikací, jejichž soupis uvádím dále.

Použité zdroje

Čvančara, Jaroslav. Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc. vyd. Praha : Laguna, 2003-2008. 3 sv. ISBN:978-80-86274-80-5 (1. díl : váz.); 80-86274-55-1 (2. díl : váz.); 978-80-86274-77-5 (3. díl : váz.)

Jelínek, Zdeněk. Západní paraskupiny a domácí odboj. Praha : Historický ústav Československé armády, 1992. 115 s.

Sládek, Oldřich. Přicházeli z nebe. Vyd. 1. Praha : Naše vojsko, 1993. 268 s. ISBN:80-206-0289-5