Čína -obchodní vztahy s EU

Text dotazu

Dobrý den,
hledám zdroje, které by mohly osvětlit pohyb zboží mezi Čínou a ČR v rámci EU.
Velmi přínosné by byly číselné řady, statistiky obchodovaného zboží.
Otázky se týkají jednak obchodovaného zboží mezi ČR a Čínou přímo a potom zejména zboží plynoucího z ČR do Číny a naopak skrze země EU (zejména Německo).
Vedle toho by pomohl i nějaký historický kontext.
Můžete mi prosím doporučit nějaké zdroje?

Odpověď

Dobrý den,

doufám, že si vyberete, řadu dokumentů je možné dohledat v souborném katalogu knihovny VŠE, zejména těch obecnějších o vývoji hospodářské a politické situace v Číně a  transformaci ekonomiky v posledních letech. Řadu informací a zejména statistických údajů lze čerpat z elektronických zdrojů (dostupné pouze v lokální síti VŠE).

Relevantním zdrojem mohou být závěrečné práce obhájené na VŠE. Poslední skupinu tvoří volně dostupné zdroje, včetně statistických portálů. Pokud se týká vztahů k EU doporučuji navštívit Evropský dům v Jungmannově ulici, kde je k dispozici knihovna a celá řada elektronických zdrojů.

Literatura:

https://katalog.vse.cz/

https://www.knihovny.cz/

https://knihovna.vse.cz/zdroje/

Eckert, Daniel D.: Světová válka měn : euro, zlato nebo jüan - která z měn se stane nástupcem dolaru? Praha : Grada Publishing, 2012. ISBN 978-80-247-4099-7 (brož.)

Gao, Yuning: China as the workshop of the world : an analysis at the national and industry level of China in the international division of labor. London : Routledge, 2012. ISBN 978-0-415-60405-5 (váz.)

Schmidt, Helmut: Čína, náš soused : rozhovor s Helmutem Schmidtem. Brno : Doplněk, 2011. ISBN 978-80-7239-256-8 (brož.)

Greenaway, David: China and the world economy. Houndmills : Palgrave Macmillan, 2010. ISBN 978-0-230-52152-0 (váz.)

Český export :  magazín týdeníku Profit.

China :  defining the boundary between the market and the state. Paris : Organisation for Economic Co-operation and Development, 2009. ISBN 978-92-64-05939-9 (brož.)

Skřivan, Aleš: Československý vývoz do Číny 1918-1992 . Praha : Scriptorium, 2009. ISBN 978-80-87271-12-4 (váz.)

Závěrečné práce:

 Bedrunková, Klára: Analýza aktivit agentury Czech Trade na vybraných strategicky významných trzích. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2011

Bránová, Michaela: Ekonomické vztahy České republiky a Číny. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2011

Dressler, Daniel: Čínská ekonomika - úspěchy a problémy. Diplomová práce (Ing.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2011

Erbenová, Monika: Ekonomický rozvoj Číny na pozadí vztahů ve světovém hospodářství. Diplomová práce (Ing.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2011

Fišar, Milan: Vývoj zahraničního obchodu ČR s Čínou. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2011

Konieczná, Ewa: Politika rozvojové spolupráce EU se zeměmi Jižní a Jihovýchodní Asie. Diplomová práce (Ing.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2012

Krauz, Kamil: Možnosti uplatnění českých firem na čínském trhu. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2011

Sibagatova, Adel: Analýza zahraničních ekonomických vztahů ČR se zeměmi BRIC. Diplomová práce (Ing.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2012

Doležalová, Zuzana: Analýza zahraničních ekonomických vztahů ČR s vybranými zeměmi. Diplomová práce (Ing.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2011

Fajnorová, Markéta: Vstup českých firem na čínský trh - ekonomické a právní podmínky. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2010

Hlubovič, Miroslav: Hospodárske vzťahy medzi Českou republikou a Čínou. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2010.

Jauce, Filip: Obchodní a investiční příležitosti českých firem v čínské provincii Sichuan. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2010

Nedvědová, Andrea: Postavení Německa v mezinárodním obchodě. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2010

Neradová, Hana: Obchodní vztahy EU s Čínou. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2009

Sedmíková, Anežka: Obchodní vztahy mezi Českou republikou a Čínou. Bakalářská práce (Bc.)—Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta mezinárodních vztahů, 2009

Internetové zdroje:

https://www.businessinfo.cz/navody/cina-souhrnna-teritorialni-informace/
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/vzajemny-obchod-mezi-cinou-a-ceskou-republikou-v-historickem
https://archiv.epochtimes.cz/2012030519241/Obri-schodek-zahranicniho-obchodu-CR-s-Cinou-stoupal-i-v-roce-2011.html
https://www.czso.cz/csu/czso/domov
https://www.oecd.org/china/
https://ec.europa.eu/eurostat/web/main/home
https://czechia.representation.ec.europa.eu/index_cs