čím zašila kočička pejskovi kalhoty?

Text dotazu

Dobrý den, v Povídání o pejskovi a kočičce jsem s dětmi jsme objevila dvě verze čím zašila kočička pejskovi kalhoty. V jedné verzi je makaron a ve druhé dešťovka. V knihovně máme obě verze. A tak jsme zvědaví co je správně. Pomůžete nám? Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

věc s děšťovkou a makaronem se má zřejmě takto:

v knize Povídání o pejskovi a kočičče napsal pan Josef Čapek ( v příběhu Jak si pejsek roztrhl kalhoty), že kočička zašila pejskovi kalhoty dešťovkou.

Až ve filmovém zpracování - rež. E. Hofman - je verze, kdy kočička zašívá makaronem.

Pokud máte doma v knižní podobě obě verze, je to možná způsobeno tím,  že v některých vydáních - konkr. Baset 2004 - Jak si pejsek roztrhl kaťata, O panence, která tence plakala - jsou texty a ilustrace zpracovány podle kresleného filmu E. H. na motivy J. Čapka.

Pokud byste chtěla do některých starších vydání Povídání o pejskovi a kočičce nahlédnout, doporučuji Národní pedagogickou knihovnu Komenského, jejíž součástí je Sukova studijní knihovna dětské literatury, odkud se knihy nepůjčují domů, takže se sbírkou je možno pracovat v relativní úplnosti na místě (http://www.npmk.cz/knihovna/sukova-studijni-knihovna-literatury-pro-mladez).