Chytla v něm kořalka

Text dotazu

U Karla Poláčka se lze setkat s výrazem "chytla v něm kořalka". Jistě tím nemyslí samovznícení člověka, o kterém je možné se občas dočíst, ale co to tedy je?

Odpověď

Dobrý den,

co myslel Karel Poláček tím, když použil rčení "chytla v něm kořalka", se nám nepodařilo přesně najít. Není to nejspíš jeho původní slovní spojení; použila ho např. T. Nováková nebo Josef Keprta v novinovém příspěvku Proklouzl a patrně se kdysi používalo běžněji.

V dřívějších dobách se jako příčina samovznícení nebo hoření osob uvádělo velké množství alkoholu v těle postiženého (rčení: Chytla v něm kořalka.). Dnes se tato teorie  nebere vážně...
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Samovzn%C3%ADcen%C3%AD_%C4%8Dlov%C4%9Bka

Mohlo by to vystihovat, že zemřel např. na cirhózu jater a prakticky - že se upil k smrti... viz ukázky:

Zvláště v sobotu navečer bývalo v kořalně živo a leckterý piják odcházel, ovšem mohl-li ještě chodit, bez krejcaru.

Nebylo vzácností, že se opilec válel na ulici a musel být odvezen domů na trakaři. Co zla natropila kořalka v rodinách! Opilec často zuřil, bil ženu a děti, rozbíjel nábytek. Když vystřízlivěl, litoval, sliboval, ale – v sobotu neodolal a smutné scény se opakovaly. Nešťastné ženy, nešťastné matky! Dřely do úmoru, aby uživily děti a muže opilce. Stal se v našem sousedství případ, že se opilec z opice neprobral a zůstal na dvoře ležeti mrtev. „Chytla v něm kořalka,“ usoudili sousedé... Štěstí, že opilství náleží dnes již minulostí ! (Z připravované knihy J. Horáka Rožďalovice na přelomu století).

Zdroj: http://docplayer.cz/3171065-Rozdalovicko-slovo-uvodem.html

Další ukázky v textu:

Lojzička nemoc a smrt stále přivolávala, ale ona jinde Stánek si vyvolila. Ke konci zimy zemřel na zápal plic Matulčin muž, a několik dní poté skonal starý Vytlačil. Hendryška byla podruhé vdovou. Matulka plakala, že se muž asi ve fabrikách udřel a otrávil, a prosila matku probůh, aby i ona své sirkářské náčiní, co jí ještě z fabriky zbylo, zahodila, aby se podruhé neštěstí nestalo. Vytlačil, ten ovšem svou vášní hrob si připravil; „chytla v něm kořalka“, jak lidé říkali.

Zdroj: NOVÁKOVÁ, Teréza. Kamenité stezky: výbor povídek z let 1883-1911. Hradec králové: Kruh, 1978. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:9e8d2580-0201-11e3-9439-005056825209

Oldřiška Nucová byla vdova. Její muž býval hlídačem v továrně, ale chytla v něm kořalka. Paní Nucová doufala, že se znovu provdá, ale ženiši vyskytovali se čím dále tím méně, takže se zdálo, že tento druh obratlovců přijde к vyhubení. Proto paní Nucová se oddala zbožnosti a zkysla.

Zdroj: POLÁČEK, Karel. Hlavní název: Soudničky. Praha: Nakladatelství Franze Kafky, 1999. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:aa2fb130-391b-11e4-8c14-5ef3fc9bb22f

Kořalka mohla chytnout i v zcela bezúhonném člověku, jakým byl Vavřinec Kozák v příběhu s názvem Proklouzl od Josefa Keprta. Stačila drobná narážka, podcenění, že není správný chlap a už to jelo, byla z toho vesnická rvačka s ublížením na zdraví a Vavřinec Kozák - hodný člověk - se octl v kriminále jako nebezpečný násilník. „Chytla v něm kořalka, to jinak není možné, říkalo se ve vesnici, takovej hodnej chlap.“ Dušoval se, že se kořalky už nedotkne, ale když ho propustili, dal si znovu stopečku a nezůstalo při jedné, porval se a šel do lapáku znovu. Když  mu končil další trest a pak opět další, rozhodlo se vedení věznice propustit Vavřince Kozáka ve čtvrtek, kdy měl hostinec zavírací den. Proklouzl.
Volně převyprávěno podle: Lidové noviny, Roč. 49, 20. 2. 1943, s. 1 – 2. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/17722112