chytat lelky

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ/ vznik českého idiomu "chytat lelky". Víte o tom něco?
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Etymologický slovník jazyka českého uvádí tuto definici:
lelek: odtud lelkovati, býti lelkem, státi jako lelek, "chytati, lapati lelky" apod. = pův. tedy hleděti na něco s otevřenou hubou, nečinně koukati
Původ může mít tento idiom v podobnosti s velkým zobákem lelka (viz. příloha).
Více bohužel nejsem schopná s dostupnou literaturou zjistit. Doporučila bych Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Použité zdroje

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 2. opr. a dopl. vyd. Praha: Academia, 1968, s. 326.

Přílohy