Chylice u Útviny

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla něco z historie vesnice Chylice u Útviny v okrese Karlovy Vary, Zajímala by mě hlavně historie Chylického mlýna a chalup, které stály u tohoto mlýna. Moc bych uvítala různé fotografie, obrázky a dokumentace.Pomozte,kde hledat? Předem děkuji za odpovědi.

Odpověď

Dobrý den,
k obci Chylice u Útviny bohužel dosud nevyšla žádná samostatná tištěná publikace pojednávající podrobněji o historii obce a jejím okolí. Zmínku o obci můžete nalézt mimo jiné v knihách uvedených v doporučené literatuře.
Historií mlýnů v oblasti Slavkovského lesa se podrobněji zabývá Luděk Jaša. Prozatím ovšem vyšel pouze první díl jeho publikace "Mlýny Slavkovského lesa". První díl mapuje historii mlýnů fungujících kdysi v severní části Slavkovského lesa. Předpokládáme, že autor připravuje pokračování této publikace, jež se bude věnovat mlýnům v jižní části tohoto území.

V tomto případě bude třeba případné dokumenty k historii obce hledat mezi archivními materiály. Využít můžete pozemkové (gruntovní) knihy (uložené ve fondu Státního oblastního archivu v Plzni - pobočka Klášter u Nepomuku: http://www.soaplzen.cz/nepomuk/kontaktni-informace ), matriky obce (digitalizované: http://www.portafontium.cz/searching/register ). Velmi nápomocná by Vám mohla být kronika obce (pokud byla archivována, bude pravděpodobně dostupná ve Státním okresním archivu Karlovy Vary (http://www.soaplzen.cz/soka-kv ).  Další dokumenty by mohly být obsaženy ve  fondu velkostatku, pod který obec spadala. Je pravděpodobné, že se jednalo o velkostatek Toužim. Přesně Vám tuto informaci ovšem sdělí pracovníci Státního oblastního archivu v Plzni, konkrétně na pobočce Klášter u Nepomuku.

Použité zdroje

Doporučená literatura a zdroje:
Název fondu (sbírky): Velkostatek Toužim Uloženo v archivu: Státní oblastní archiv v Plzni Místo vzniku fondu (sbírky):Toužim Časový rozsah:1553-1925
Metráž:38,57 bm zpracováno (z toho 38,57 bm inventarizováno), 0,36 bm nezpracováno Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Správa velkostatku Toužim Tematický popis: Panství Toužim a statek Brložec.
Archivní pomůcky:
KYNČIL J.: VELKOSTATEK TOUŽIM, 1553 - 1925(1933). Inventář, 1965, s. 86, ev.č. 217.

* PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic: vesnické památkové rezervace, zóny a ostatní památkově hodnotná vesnická sídla v Čechách. Díl III., Západní Čechy. Vyd. 1. Praha: Libri, 2005. 439 s. ISBN 80-7277-147-7. (Chylice - str. 148 - 149 ).
* PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 2. díl. CH - L. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949. (Chylice - str. 81 - 82)

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.04.2015 23:38

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu