chrudimští malíři

Text dotazu

Kteří malíři se narodili nebo žili v Chrudimi a který z nich byl významný?

Odpověď

Dobrý den,

mezi malíře, kteří se přímo narodili/zemřeli nebo působili v Chrudimi patří např.:

Václav Anderle (13.2.1814 v Litomyšli - 24.12.1849 v Chrudimi) - malíř, rytec, restaurátor kostelních obrazů. Mnoho z jeho pozůstalosti je v chrudimském muzeu.

Marie Burešová (9.7.1845 v Chrudimi - 14.4.1928 v Chrudimi) - nejstarší česká malířka - krajinářka, vdova po advokátu v Chrudimi Rudolf Linhart (29.3.1895 v Chrudimi) - malíř krajin. Vzdělával se ve Vídni v kursech na umělecké škole prof. Meiera a s jeho doporučením v letech 1915-1918 u profesora malířské akademie Mosera. Jeho práce byly vystaveny na četných výstavách.

Josef Mareš (1888 v Seči - 1938 v Chrudimi) - malíř - krajinář, který s přítelem J. Průchou studoval 1912 v Mnichově. Náměty v z okolí Chrudimi a Železných hor.

Ferdinand Pochobradský (19.1.1891 v Chrudimi - 29.11.1940 v Chrudimi) - akademický malíř, středoškolský profesor v Chrudimi, konzervátor a muzejní pracovník. Byl členem muzejní rady a místopředsedou Svazu čsl. muzeí v Praze. Samostatně vydal: Jan Žižka ve výtvarném umění, Stará Chrudim a Staré dovadlo v Chrudimi, věnoval velkou pozornost místním stavebním památkám. Vytvořil četné obrazy z Chrudimě i okolí, dekorativní návrhy /prapory), grafické listy a četné portréty.

Gustav Porpš (narozen 1888) - akademický malíř, náměty kreslí z Českomoravské vysočiny, veliké oblibě se těšily zvláště jeho zimní krajiny.

Jiří Stehno (29.4.1906 - 23.8.1988 v Chrudimi) - malíř a grafik v Chrudimi, hojně zpracovává témata z Chrudimi.

Mezi další výtvarné umělce lze zařadit např.

František Müller (4.2.1833 - 11.2.1917 v Chrudimi) - akademický malíř chrámových obrazů a portrétů, výzdoba kostelů v Chrudimi a okolí, portréty okresních starostů a purkmistrů, místních hodnostářů apod.  Více na http://www.knihovna-cr.cz/osobnosti-chrudimska/mueller-frantisek.

Josef Cereghetti (11.3.1722 v Chrudimi - 6.6.1799 v Chrudimi) - malíř církevních obrazů a podobizen, více na http://chrudimdnes.cz/historia-o-jednom-dobrem-cloveku-kterak-svuj-zivot-bidne-dokonal

Další umělci, mnohdy i zvučnějších jmen jako Antonín Slavíček či Antonín Chittussi nejsou přímo spjati s Chrudimí, ale motivem jejich obrazů se velmi často stávalo právě okolí Chrudimi a kraj Železných hor.

Pokud by Vás zajímali podrobnější informace o malířích, případně byste chtěl dohledat další, doporučujeme Vám např. tyto publikace o významných osobnostech Chrudimska:

* Slejška, Ivan. -z historie města Chrudimě. 1. vyd. Chrudim: Městský úřad Chrudim, 1998. 104 s. ISBN 80-238-3016-3.

* Kobetič, Pavel. Osobnosti Chrudimska: (500 osobností chrudimského okresu). 1. vyd. Chrudim: Okresní muzeum Chrudim, 2002. 282 s. Prameny; sv. 2. ISBN 80-902531-8-0.

* Nesejt, František, ed. Chrudimské inspirace: obrazy ze sbírek Regionálního muzea v Chrudimi. Chrudim: Regionální muzeum v Chrudimi, 2010. 148 s. ISBN 978-80-87078-07-5.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201011/contents/nkc20102128830_1.pdf