chřipka

Text dotazu

Když ptáci mají chřipku - jak se léčí - sedí v hízdě ???

Odpověď

Dobrý den, " Influenzové (chřipkové) viry typu A jsou v živočišné říši a jmenovitě u ptáků značně rozšířené. Zatímco u volně žijících i exotických ptáků mají infekce až na ojedinělé výjimky převážně subklinický (mírný) charakter, u domácí drůbeže a běžců se mohou projevovat různě - od bezsymptomních infekcí přes mírná onemocnění horních cest dýchacích, pokles snášky různého stupně až po akutní generalizované onemocnění s vysokou mortalitou (úmrtností), označované jako fatální forma chřipky (dříve jako "klasický mor drůbeže")."

"Příznaky jsou značně variabilní a závisejí na věku, druhu a pohlaví hostitele, biologických vlastnostech viru, interkurentních (přidružených) infekcích a podmínkách prostředí.(...) V postiženém hejnu se pozoruje snížená aktivita a příjem krmiva, vyhublost, shlukování pod tepelnými zdroji, načepýřené peří, nevyrovnaný růst."

* JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva : virové infekce. 1.vyd. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita, 2002. s.55, 59.

Jak vyplývá z textu kapitoly Chřipka ptáků v knize Nemoci drůbeže a ptactva, průběh chřipky u ptáků může být různý. Většinou však ptáci během nemoci zajišťují své základní životní potřeby, přičemž jejich aktivita může být více či méně oslabená.

Více informací o chřipce u ptáků můžete naleznete v:

* JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva : virové infekce. 1.vyd. Brno : Veterinární a farmaceutická univerzita, 2002.

* JURAJDA, Vladimír. Kompendium chorob drůbeže a ptactva. Brno : Noviko, 2001.

* Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pta%C4%8D%C3%AD_ch%C5%99ipka.