choroba verzus nemoc

Text dotazu

Prosím o upřesnění významu choroba a nemoc. Jsou to synonyma? Nebo má každý pojem odlišný význam, pokud ano prosím o vysvětlení.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše domněnka je správná. Slova "choroba" a "nemoc" jsou synonyma, tj. slova stejného nebo podobného významu. Další slova totožného významu jsou "neduh", "onemocnění".

Použité zdroje

BEČKA, Josef Václav. Slovník synonym a frazeologismů. 1. vyd. Praha: Novinář, 1977. 431, [1] s. Knihovnička novináře; xv. 16.

MAŠÍN, Jan a BEČKA, Josef Václav. Stručný slovník českých synonym: [Soubor slov stejného nepodobného významu: Příručka pro studenty i učitele ...]. Vydání I. Praha: Ing. Mikuta, 1947. 144 s. Knižnice Kruhu přátel českého jazyka; Sv. 4.

PALA, Karel a VŠIANSKÝ, Jan. Slovník českých synonym. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1994. 439 s. ISBN 80-7106-059-3.

VEBROVÁ, Jitka, ed. a kol. Slovník cizích slov. Vyd. 1. Praha: Plot, 2006. 367 s. ISBN 80-86523-77-2.