Chodové

Text dotazu

jak vzniklo pojmenování Chodové?

Odpověď

Dobrý den, pojmenování Chodové souvisí s pochůzkami, které Chodové v rámci svých povinností vykonávali. Jako Chodové byli označováni královští poddaní pověření úkolem střežit a ochraňovat hranice, lesy a hory, bránit škodám, obcházet hraniční les, k němuž přísahali. Podrobnější líčení strážní činnosti Chodů ze 16. století uvádí, že činnost Chodů spočívala především v občasných pochůzkách hranic, při nichž Chodové zjišťovali, zda nedošlo k posouvání mezníků, k těžbě dříví na českém území, nebo dokonce k nedovolenému  usazování bavorských kolonistů. Pochůzky po hranicích přitom zřejmě  nebyly příliš časté, rozhodně ne každodenní.

* MAUR, Eduard. Chodové : historie a historická tradice. Praha : Univerzita Karlova, 1984. s. 11-12.
* MAUR, Eduard. Kozina a Lomikar. Praha : Melantrich, 1989. s. 1-2.