chemie- rozptylování plynů

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím vyhledat odpověď nebo
podklady na tuto otázku. I když jsou střední rychlosti plynů za běžných
podmínek řádově stovky metrů za sekundu, rozšiřují se vůně a pachy do okolí
podstatně pomaleji. Čím je to způsobeno? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď na Váš dotaz. Vzhledem k předmětu Vašeho dotazu by bylo vhodnější obrátit se na FyzWeb odpovědnu (http://fyzweb.cz/novinky/index.php ), která se zaměřuje na dotazy z oblasti fyziky. Shodnou formulaci dotazu jsme nalezli v materiálu zveřejněném na metodickém portálu RVP (http://dum.rvp.cz/materialy/stahnout.html?s=awksexco ), uvedena je zde i odpověď:

Otázka: I když jsou střední rychlosti molekul plynů za běžných podmínek řádově stovky metrů za sekundu, rozšiřují se vůně a pachy do okolí podstatně pomaleji. Čím je to způsobeno?

Odpověď: Mnohem menší rychlost difuze molekul je důsledkem vzájemných srážek molekul. Proto hlavním mechanismem šíření vůní a pachů není difuze, ale proudění vzduchu.

Domníváme se, že zajímavou by pro Vás mohla být učebnice:

* HALLIDAY, David ; RESNICK, Robert ; WALKER, Jearl. Fyzika. Část 2, Mechanika - Termodynamika. V Brně : VUTIUM ; Praha : Prometheus, 2000. s. 531. ISBN 80-7196-214-7 ; 80-214-1869-9.

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

24.05.2011 09:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu