chemie- rozptylování plynů

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím vyhledat odpověď nebo
podklady na tuto otázku. I když jsou střední rychlosti plynů za běžných
podmínek řádově stovky metrů za sekundu, rozšiřují se vůně a pachy do okolí
podstatně pomaleji. Čím je to způsobeno? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď na Váš dotaz. Vzhledem k předmětu Vašeho dotazu by bylo vhodnější obrátit se na FyzWeb odpovědnu (http://fyzweb.cz/novinky/index.php ), která se zaměřuje na dotazy z oblasti fyziky. Shodnou formulaci dotazu jsme nalezli v materiálu zveřejněném na metodickém portálu RVP (http://dum.rvp.cz/materialy/stahnout.html?s=awksexco ), uvedena je zde i odpověď:

Otázka: I když jsou střední rychlosti molekul plynů za běžných podmínek řádově stovky metrů za sekundu, rozšiřují se vůně a pachy do okolí podstatně pomaleji. Čím je to způsobeno?

Odpověď: Mnohem menší rychlost difuze molekul je důsledkem vzájemných srážek molekul. Proto hlavním mechanismem šíření vůní a pachů není difuze, ale proudění vzduchu.

Domníváme se, že zajímavou by pro Vás mohla být učebnice:

* HALLIDAY, David ; RESNICK, Robert ; WALKER, Jearl. Fyzika. Část 2, Mechanika - Termodynamika. V Brně : VUTIUM ; Praha : Prometheus, 2000. s. 531. ISBN 80-7196-214-7 ; 80-214-1869-9.