chatka, čatka (ruská konzerva)

Text dotazu

Dobrý den, od matky a babičky jsem se dozvěděla, že se u nás dříve prodávala ruská krabí konzerva nazývaná "chatka". Proč se této konzervě takto podivně říká? Nejprve jsem se dotázala v poradně Ústavu pro jazyk český, jehož odpověď uvádím níže. Pokud by se u někdo věděl něco bližšího, budu moc ráda.

Vážená paní, "chatka" už na trhu není a pamětníků je málo. O původu názvu můžeme vyslovit jen hypotézy. Po důkladném, leč neúspěšném prohledání dostupných slovníků a další literatury se domníváme, že "chatka" není název ryby. Lze se domnívat (ale jistě si to už nepamatujeme), že nápis "chatka" na konzervě byl napsán latinkou (šlo o velmi kvalitní, tedy i exportní výrobek). Pak bychom ho mohli číst "čatka". Tento způsob čtení vede k výrazu "krab čatka", který je doložen na ruském internetu, a to v nabídce potravinářského zboží, ale nikoli v biologické literatuře o krabech. Zřejmě jde tedy o obchodní název, možná založený na nějakém místním názvu. Víc bohužel se nám zjistit nepodařilo.
Ústav pro jazyk český AV ČR
oddělení jazykové kultury - jazyková poradna

Odpověď

Dobry den, vas dotaz jsme konzultovali s kolegyni, pochazejici z Ruska. Na strankach ruskeho internetoveho serveru nasla informaci, ktera sice neni overena, ale urcite vysvetleni podava.
Chatka je anglicky prepis ruskeho slova catka (čatka). Toto slovo vzniklo s nejvetsi pravdepodobnosti na Dalnem vychode, ve Vladivostoku, kde se zpracovavaji cerstve vylovene morske ryby a veskere "morske plody". Chatka je oznaceni casti tela kraba, ktera patri k nejlepsim kouskum z tohoto morskeho zivocicha. Patrne se nejedna o oficialni, ale jen mistni nazev.
Bohuzel vam ale tyto informace nemuzeme zcela overit. Pokud by se nam podarilo ziskat uplnejsi informace, jeste se ozveme.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.02.2008 12:49

mirka píše:
Neděle 29.01.2017 10:07
po letech jsem si na tuto velmi dobrou pochutinu vzpoměla.Bývala v obchodech mezi konzervami ryb, byla velmi levná a moc se nekupovala, lidé nenvěděli co s ní udělat 100gramová konzerva stála 10kč. Nálev se slil, k masu kraba stačilo přidat cibulku,drobně nakrájenou papriku nebo jinou čerstvou zeleninu, opepřit, promíchat a podávat buď v misce s pečivem nebo na chleu/topince/.Ozdobit zeleninou a malým kopečkem majonézy.
Chatka se prodávala ještě těsně po"revoluci", ovšem její cena letěla nahoru,prodejci si vzpoměli, že je to krab ! A krab se nejí denně! Možná se v rusku tyhle konzervy ještě vyrábějí,ráda bych ji ještě ochutnala, ale vidím to černě.Pro informaci, je mi 70let a tuto konzervu jsem si poprvé koupila v roce 1970 o prázdninách v samoobsluze na čeladné a pak jsme si ji kupovali až do jejího zmizení z trhu. Zdravím.
petr píše:
Sobota 15.04.2017 16:20
Chatka není pochutina. Pochutiny jsou přípravky k dochucování jídel - hořčice, magi, sojová omáčka, kečup, ocet, strouhaný steril. křen apod. Chatka v konzervě je to nejkvalitnější maso z kamčatského kraba, prodávají to tzv. Ruské prodejny - tedy prodejny s ruskými specialitami - kaviár mnoha druhů apod. .....pořád pod stejným názvem názvem Chatka - a ani ta nálepka na plechovce se nezměnila, je stejná jako před čtyřiceti lety. Jen cena se změnila, 220 gramů plechovka stojí cca 480,- Kč
Irena píše:
Pátek 29.12.2017 18:40
Je mi 60 let a konzervu Chatka si pamatuji z detstvi. Stala 5 Kcs a delala se z ni vynikajici pomazanka. Nalev se slil, pridala mala nakrajena cibulka a 100 gramova majoneza. Zamichalo, osolilo a mazalo na veku. U nas to byla velice casta vecere nekolikrat do mesice. Kolem 80. roku se cena pohybovala +- 30 Kcs. Jednalo se o sovetskou konzervu, maso z kamcatskeho kraba. Po revoluci se vytratila z prodeje. Nyni se da sehnat ve specializovanych ruskych prodejnach a e-shopech za cenu 500 az 1.300 Kc za 100 az 200 gramovou konzervu. Pokud si zadate nazev Chatka do vyhledavace, tak se vam nekolik e-shopu zobrazi. Tak snad jsem alespon trochu objasnila vas dotaz :0) Irena
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu