Charita ČR, charitativní činnost

Text dotazu

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně činnosti Charity ČR - mohl/a byste mi poradit nějaké knižní tituly, které se této organizaci věnují? Zejména pak ty knihy/časopisy, které se zaměřují na činnost Charity ČR v severních Čechách (hlavně mě zajímá organizace Domu Samaritán).

Druhý dotaz bych pak, prosím, měla na téma charita a její význam (např.: co a proč řeší, jaké jsou nesnáze a konflikty, jaký to má osobní smysl, duchovní význam charity).

Budu vděčná za jakékoli materiály, které bych mohla použít do své bakalářské práce právě na toto téma.
Mockrát Vám děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den,

Odpověď

Dobrý den,

Dům Samaritán je jedním ze zařízení Oblastní charity Ústí nad Labem. Některé informace o Domu Samaritán a o jeho službách se dozvíte na webových stránkách, kde jsou k volnému stažení výroční zprávy.

 Také Oblastní charita (nejen) Ústí nad Labem na svých webových stránkách k dispozici výroční zprávy, kde se dozvíte informace o její činnosti. Některé z výročních zpráv máme ve fondu Severočeské vědecké knihovny.

 O Domu Samaritán se zmiňují mj. také akademické práce (více se můžete podívat na theses.cz):

 https://dspace.tul.cz/bitstream/handle/15240/10682/bc_19813.pdf?sequence=1

  https://theses.cz/id/3gg44v/BPpln_text.pdf (není k volnému použití)

 Co se týče charity a jejího významu, mohu jmenovat některé monografie, či sborníky, např.:

 Burda, František. Kultura služby: analýza a aplikace antropologických východisek. Ústí nad Orlicí: Oftis, ©2014. 459 s. ISBN 978-80-7405-336-8. - (SVKUL N244549)

 Burda, František. Teoretická východiska praxe pomáhajících profesí. Ústí nad Orlicí: Oftis, ©2014. 247 s. ISBN 978-80-7405-335-1.

 Hradecká, Vlastimila, Hradecký, Ilja, 1945-. Naděje: cíle a poslání. [Vlastimila a Ilja Hradečtí]. Praha: Naděje, [1996]. 63 s.: , barev. fot. (SVKUL N121248)

 Chadima, Martin. Charitativní péče - dějiny a současnost: pracovní texty pro studenty katedry náboženské výchovy a charitativní práce. Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2007. 160 s. ISBN 978-80-7041-632-7. (SVKUL N189500)

 Katolická církev. Farní charita Děčín, Katolická církev. Sdružení Česká katolická charita. Výroční zpráva 2000. [Děčín]: [s.n.], [2001]. 16 s.: , il. (SVKUL N165993/2000)

 Katolická církev. Farní charita Děčín. Výroční zpráva za rok 2001: Farní charita Děčín. [Děčín]: [s.n.], [2002]. [15] sešitých l.: , il. Název z obálky. (SVKUL IN165993/2001)

 Katolická církev. Farní charita Roudnice nad Labem. Výroční zpráva 2002: farní charita Roudnice nad Labem. Roudnice nad Labem: Farní charita, 2003. 24 s.: , il. Název z obálky. (SVKUL N174503/2002)

  Katolická církev. Farní charita Roudnice nad Labem.Výroční zpráva 2005. Farní charita Roudnice nad Labem. Roudnice nad Labem: Farní charita, 2006. 38 s.: , il. (převážně barev.) ;. Název z obálky. ISBN (Brož.). (SVKUL N174503/2005)

 Katolická církev. Farní charita Rumburk. Výroční zpráva 2005: Česká katolická charita, Farní charita Rumburk. [text kolektiv zaměstnanců FCH]. [Rumburk: Farní charita, 2006]. 19 s.: , il. ;. Název z obálky . ISBN (Brož.). (SVKUL N204416/2005)

 Katolická církev. Diecézní charita Litoměřice, Katolická církev. Sdružení Česká katolická charita. Výroční zpráva 2003. Litoměřice: Diecézní charita, [2004]. 19 s.: , barev. il. Nad názvem: Česká katolická charita. (SVKUL N168370/2003)

 Katolická církev. Diecézní charita Litoměřice, Katolická církev. Sdružení Česká katolická charita. Výroční zpráva 2004. [text: kolektiv zaměstnanců DCH Litoměřice]. Litoměřice: Diecézní charita, 2004. 19 s.: , il., tabulky, mapka. Název z obálky. (SVKUL N168370/2004)

 Katolická církev. Diecézní charita Litoměřice, Katolická církev. Sdružení Česká katolická charita. Výroční zpráva 2005. Litoměřice: Diecézní charita, [2006]. 23 s.: , barev. il. Název z obálky. (SVKUL N168370/2005)

 Katolická církev. Diecézní charita Litoměřice. Výroční zpráva 2006: Diecézní charita Litoměřice. [text kolektiv zaměstnanců DCH Litoměřice]. [Litoměřice: Diecézní charita, 2007]. 27 s.: , barev. il. Název z obálky. ISBN (Brož.). (SVKUL N168370/2006)

 Katolická církev. Oblastní charita Ústí nad Labem. Výroční zpráva 2006. Oblastní charita Ústí nad Labem. [Ústí nad Labem: Oblastní charita, 2007]. 28 s.: , il. ;. Název z obálky. ISBN (Brož.). (SVKUL N210468/2006)

 Katolická církev. Oblastní charita Ústí nad Labem. Výroční zpráva 2007. Oblastní charita Ústí nad Labem. [Ústí nad Labem: Oblastní charita, 2008]. 23 s.: , il. ;. Název z obálky. ISBN (Brož.). (SVKUL N210468/2007)

 Katolická církev. Oblastní charita Ústí nad Labem. Výroční zpráva 2008. Oblastní charita Ústí nad Labem. [Ústí nad Labem: Oblastní charita, 2009]. 25 s.: , il. ;. Název z obálky. ISBN (Brož.). (SVKUL N210468/2008)

 Katolická církev. Oblastní charita Ústí nad Labem. Výroční zpráva za rok 2010: Oblastní charita Ústí nad Labem. [text a fotografie pracovní kolektiv Oblastní charity Ústí nad Labem]. [Ústí nad Labem: Oblastní charita Ústí nad Labem, 2011]. 24 s.: , barev. il., portréty ;. Název z obálky. ISBN (Brož.). (SVKUL N210468/201)

 Kirschner, Matouš. Oblastní charita Chrastava: Domov sv. Vavřince: výroční zpráva za rok 2002. [text Matouš Kirschner ; fotografie Matouš Kirschner, Vít Štrupl]. Chrastava: Oblastní charita, 2003. 15 s. (SVKUL N163418/2002)

 Opatrný, Michal. Charita jako místo evangelizace. Vyd. 1. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2010. 137 s. Scientia; 7. ISBN 978-80-7394-250-2. (SVKUL N222919)

 Opatrný, Michal a kol. Teorie a praxe charitativní práce: uvedení do problematiky: praktická reflexe a aplikace. Vyd. 1. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Teologická fakulta, 2010. 90, 100 s. Scientia; sv. 5. ISBN 978-80-7394-214-4. (SVKUL N221248)

 Pomoc pomáhajícím: působení nevládních organizací při mimořádných událostech. [Jihlava]: Jihomoravský kraj, Charita Česká republika, [2009?]. 61 s.

 Různé tváře chudoby: teoretická reflexe: kolektivní monografie. Vyd. 1. Hradec Králové: Oblastní charita Hradec Králové ve spolupráci s Katedrou kulturních a náboženských studií PF UHK, 2010. 85 s. ;. Nad názvem: Oblastní charita Hradec Králové a Univerzita Hradec Králové. ISBN 978-80-86472-49-2 (brož.). (SVKUL N221744)

 Sborník odborných příspěvků z mezinárodního odborného semináře "Profesionalita Charity": který se konal pod záštitou Slovenské katolické charity 16.3.-18.3.2011 v Tatranské kotlině. [Přelouč: Charita, 2012]. 92 s. ISBN 978-80-260-1360-0.

 "Sociální vyloučení a ztráta domova v kontextu závislostí": sborník z konference: [Olomouc], 7. prosince 2006. Uspořádala Charita Olomouc ve spolupráci se Sdružením azylových domů, Charitou sv. Anežky Otrokovice. 1. vyd. Olomouc: Charita Olomouc, 2007. 48 s.: , il. ; . ISBN 978-80-239-9765-1 (brož.) (SVKUL N194779)

 Některá periodika:

 Arcidiecézní charita Praha: bulletin speciál. Praha: Arcidiecézní charita Praha, 2012- . ISSN 2464-6431. Dostupné také z: http://praha.charita.cz/onas/bulletin.

Caritas: časopis České katolické charity. Praha: Česká katolická Charita, 1997-2004.

Charitní zpravodaj: váš poskytovatel sociálních služeb. Katolická církev. Oblastní charita Uherský Brod. Uherský Brod: Oblastní charita Uherský Brod, [2011]- .

 Katolická církev. Diecézní charita Litoměřice. Zprávy charity. Litoměřice: Diecézní charita, [2001]-2011. Vydávání zastaveno.

 Kruh přátel Diakonie. Modré z nebe: zpravodaj Diakonie Českobratrské církve evangelické. Praha: Diakonie Českobratrské církve evangelické, 2002-2009. Vydávání zastaveno.

Použité zdroje

* Online katalog SVK Ústí nad Labem
* Jednotná informační brána
* Souborný katalog ČR (SKC)
* Theses.cz
* webové stránky Oblastní charity Ústí nad Labem