Charakteristika baroka

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval byh najít výstižnou charakteirsiku baroka jako celku, dále ještě charakteristiku barokní architektury. Děkuji

Odpověď

Charakteristiky baroka lze nalézt v různých výkladových slovnících. V textu e-mailu znamená (...) vynechání textu oproti originálu.

Nejobsáhlejší heslo obsahuje Ottův slovník naučný. Sv. 3, B - Bianchi. Praha : J.Otto, 1890. Barok, s. 344-347.
Barok, barokní, barokový (franc. baroque, podivný, zvláštní) znamenalo původně něco nepravidelného a užíváno výrazu toho zvláště v klenotnictví pro jistý druh perel podlouhlých, stočených nebo zakřivených.(...) Časem nazýváno barokním to, co se odchylovalo od pravidelnosti, co mělo neobvyklý, vykroužený tvar. Teprve v našem století [19.] označována slovem tím určitá fase ve vývoji umění, totiž doba následovavší po vyspělé renaissanci. (...). V přeneseném smysle užívá se tohoto výrazu pro charakteristiku myšlénky podobně as jako slova "bizarrní", a označuje se jím nápad neobvyklý, překročující míru. (...).
Barokový sloh jest výraz uměleckého směru, jakýž zavládl, když umění renaissanční dospělo podstatou svou v 2.pol. XVI. stol. v poslední fasi svého vývoje. (...) Po přepjetí sil svých upadá v I. pol. XVIII. st. v extrém; na místo mohutného výrazu a tvaru nastupuje hravá forma drobného detailu, jenž zanechává své podružné funkce a stává se v umění tak zv. rokoka. (...).

Dále např. Příruční slovník naučný. Sv. 1, A-F. Praha : Nakladatelství Československé akademir věd, 1962. Baroko, s. 173.
baroko [portug.], zákl. sloh v evropském umění od konce 16. do sklonku 18.stol., v období rozkvětu feudálního absolutismu a boje za nár. jednotu v evr. zemích. Ideovým základem baroka je protireformace; baroko oslavuje církev i vysokou šlechtu. (...) Snaha o umocnění dojmu vedla boroko k monumentalizaci forem, vzrušenému patosu,dynamice a okázalému přepychu. Podporováno církví (baroko řádové, zejm. u jezuitů) a feudální, světské; (...) V architektuře se baroko vyznačuje okázalostí, mohutností, prostorovou členitostí, splýváním architektury s plastikou a malbou; v půdorysu i formách převládají křivky a nepravidelné linie (...).

Všeobecná encyklopedie ve čtyřech svazcích. Sv. 1, A/F. Praha : Nakladatelský dům OP, 1996. Baroko, s. 212-213.
(...) c) výtv. umění v arch. se dynamika baroka projevila v utváření prostoru (obliba elipsovitého půdorysu), stavebních článků, kleneb a stěn. Význ. je urbanismus, plánování zahrad, stavba pevnostních systémů. (...).