četníci První republiky

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se dověděl něco více o dvou vážených četnících a to:
vrchní strážmistr Štěpán Pachl sloužíl naposledy na četnické stanici Velký Ořechov okr. Zlín
a o Valentinu Čepicovi přesnou hodnost neznám sloužíl také na Velkém Ořechově.
Případně kam se obrátit s dotazem.
Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

tištěné zdroje se bohužel o zmíněných strážmistrech až na jednu výjimku nezmiňují. V souvislosti s obcí Velký Ořechov jsme nalezli pouze soupis četníků místní četnické stanice v "Chytilově úplném adresáři Moravy  a Slezska" z roku 1924.

Konkrétně se zde uvádí: "Četnická stanice: velit. Pachl, Štěp. - Četn.: Čepica Valent. - Koudela Jan. "

V tomto případě Vám doporučujeme navštívit Státní okresní archiv ve Zlíně a prostudovat přímo archivní materiály dochované k obci Velký Ořechov.

Archiv obce Velký Ořechov (1825 - 1945)

Název fondu (sbírky):Archiv obce Velký Ořechov Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Zlín Místo vzniku fondu (sbírky):Velký Ořechov Časový rozsah:1825-1945

Metráž:0,8 bm zpracováno (z toho 0,8 bm inventarizováno), 0 bm nezpracováno Přístupnost: Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Obecní úřad Velký Ořechov Tematický popis: Pamětní kniha obce, protokoly obecního zastupitelstva, organ izace a správa obce, správa obecního majetku, evidence obyvatelstva, záležitosti veřejné a policejní, účetní knihy, ma pa Archivní pomůcky:

ŠTROBLÍK V.: ARCHIV OBCE VELKÝ OŘECHOV 1895-1945 (1948). Inventář, 1968, s. 5, ev.č. 181.

Ve zlínském archivu je uložena i  archivní složka přímo Četnické stanice Velký Ořechov. Tato složka ovšem není dosud zpracována.

Četnická stanice Velký Ořechov (1922 - 1948) Název fondu (sbírky):Četnická stanice Velký Ořechov Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Zlín Místo vzniku fondu (sbírky):Velký Ořechov Časový rozsah:1922-1948

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,8 bm nezpracováno Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Čet. stanice Vel. Ořechov Tematický popis: Přehlídky, podací protokoly, rejstřík, ústní udání, Cikáni, spisy Archivní pomůcky:

Žádné archivní pomůcky

V případě  dohledávání osobních údajů ke zmíněným osobám (narození, svatby... pokud znáte místo) můžete použít matriky uložené v  Moravském zemském archivu v Brně. Matriky jsou již volně dostupné v naskenované podobě. http://actapublica.eu/

Knihy k tématu:

* Almanach příspěvků ... konference policejních historiků: [která se uskutečnila ve dnech ... v Muzeu Policie České republiky. Praha: Muzeum Policie České republiky, [2007]- .

* MACEK, Pavel a UHLÍŘ, Lubomír. Dějiny obecních policií I.: (jejich odraz v heraldice). Vyd. 1. Praha: Police history, 2004. 215 s., [68] s. obr. příl. ISBN 80-86477-26-6.

* MACEK, Pavel a UHLÍŘ, Lubomír. Dějiny policie a četnictva. II, Československá republika (1918-1939). Vyd. 1. Praha: Police history, 1999. 230 s., [88] s. obr. příl. ISBN 80-902670-0-9.

Pro informaci, v jakých zdrojích by bylo možné dále pátrat, se zkuste obrátit ještě na pracovníky Muzea policie ČR: http://www.muzeumpolicie.cz/