cestovní ruch a legislativa

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na 2 otázky.
1) Jak ovlivnilo přijetí nového občanského zákoníku v České republice legislativu v oblasti podmínek podnikání v cestovním ruchu (zákon č. 159/1999 Sb., cestovní smlouva x smlouva o zájezdu)?
2) Které činnosti vykonává Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve vztahu k cestovním kancelářím?
Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

k zodpovězení vašich otázek můžeme doporučit některé zdroje, které lze najít v elektronickém katalogu NK ČR. Přímo knihu, která by informovala pouze o vámi sledované problematice, jsme ale nenašli. Mohly by se jí věnovat jen určité kapitoly z monografií, proto posíláme několik bibliografických záznamů a je na vás, abyste si knihy sama prostudovala.

V elektronické katalogu Národní knihovny ČR, katalogy a databáze, báze NKC na www.nkp.cz, lze najít knihy, které by se problematikou mohly zabývat. Vyhledávat můžete pomocí klíčových slov; zde několik titulů na ukázku:

Venkovský cestovní ruch, jeho specifika a podmínky pro rozvoj. Praha: Oeconomica, 2007. 123 s. ISBN 978-80-245-1159-7.

Houška, Petr a Petrů, Zdenka. Cestovní ruch v působnosti orgánů EU: (vybrané dokumenty). Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2010. 275 s. ISBN 978-80-245-1645-5.

Orieška, Ján. Služby v cestovním ruchu. 1. vyd. V Praze: Idea servis, 2010. 405 s. ISBN 978-80-85970-68-5.

Garcia Carreté, Didac, Henriksson, Jonatan a Schneider, Miriam. 250 legislativních opatření EU ovlivňujících sektor hotelů, restaurací a kaváren. Praha: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, 2006. 439 s. ISBN 80-239-7678-8.

Stehlík, Antonín. Doprava a distribuční systémy v cestovním ruchu: distanční studijní opora. Vyd. 1. Brno: Vysoká škola obchodní a hotelová, 2010. 123 s. ISBN 978-80-87300-10-7.

Ondřej, Jan et al. Ekonomické a právní aspekty podnikání v Evropské unii. 1. vyd. Praha: C.H. Beck, 2007. xviii, 348 s. Beckova edice právo a hospodářství. ISBN 978-80-7179-558-2.

Sysel, Jiří a Zurynek, Josef. Management cestovní kanceláře a cestovní agentury. Vyd. 1. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského, 2009. 120 s. ISBN 978-80-86723-78-5.

Kostková, Miroslava, Němčanský, Milan a Torčíková, Eva. Management služeb cestovního ruchu. Vyd. 1. Karviná: Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, 2009. 256 s. ISBN 978-80-7248-510-9.

Nechvílová, Stanislava, Holý, Michal a Krátký, Jiří. Navazování partnerství pro cestovní ruch. 1. vyd. Pardubice: První regionální rozvojová, 2006. 114 s. ISBN 80-903866-2-8.

Svoboda, Pavel. Úvod do evropského práva. 3. vyd. Praha: C.H. Beck, 2010. xx, 304 s. Beckovy mezioborové učebnice. ISBN 978-80-7400-313-4.

Zda v knihách je přesně to, co hledáte, musíte posoudit sama.

Informace lze najít také např. na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj http://www.mmr.cz/cs/Podpora-regionu-a-cestovni-ruch/Cestovni-ruch/Informace-pro-cestovni-kancelare-a-agentury.

Dále na téma, která vás zajímá, bylo napsáno několik školních prací, (např.  bakalářská práce Tomáše Hložánka Pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře is.muni.cz/th/63027/esf_b/hlozanek_bakalarska_prace_final.doc),  které lze volně dohledat na internetu, rovněž tak další odkazy  na toto téma najdete pomocí různých vyhledávačů na internetu, např. http://www.ackcr.cz/tiskove-zpravy/zname-klicove-problemy-v-cestovnim-ruchu/

http://books.google.cz/

Další zajímavý odkaz, který se týká cestovní kanceláře a nové legislativy (zákon č. 159/1999 Sb.),  byl uveřejněn na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v sekci Dokumenty - Právní výklady MŠMT http://www.msmt.cz/  'Stanovisko legislativního a právního odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy  k dopisu p. Martina Tmeje, majitele Cestovní kanceláře Babička'

"Odbor legislativní a právní Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy obdržel v poslední době několik dotazů a žádostí o právní výklad pojmu "kompletizace zájezdů"... "