cestovní ruch

Text dotazu

dobrý den prosí­m o radu. Kde na internetu můžu dostat informace o historii (první­ zmí­nce) cestovní­ho ruchu, co pojem cestovní ruch znamená, a charakteristiku cestovní­ho ruhu...předem děkuji za odpověď...

Odpověď

Dobrý den, internetových odkazů, které by přinášely podrobné a informačně důvěryhodné zpracování tématu cestovní ruch, jsme nenašli mnoho. V ČR ovšem bylo vydáno značné množství knih, které se danému tématu věnují.
Historie cestovního ruchu je spjata s dějinami cestování. Za nejstarší cestovatele jsou považováni Řekové, Egypťané a Římané. Rozvoj cestování je spjat s počátkem obchodních, objevitelských a kolonizačních cest do zámoří.
Jedním z prvních známých cestovatelů byl Marco Polo (1254 - 1324). Počátky moderního cestovního ruchu jsou datovány do 17.a 18.století a jsou spjaty s průmyslovou revolucí. V tomto období také šlechtici a obchodnici začali užívat práva volně cestovat po cizích územích. S organizovaným cestovním ruchem je spojováno jméno Angličana Thomase Cooka, jenž založil první cestovní kancelář (1841) a pořádal první organizované výlety. Více informací o historii cestovního ruchu naleznete v knize:
* RYGLOVÁ, Kateřina. Cestovní ruch : (soubor studijních materiálů). 2.vyd. Ostrava : Key Publishing, 2007. ISBN 978-80-87071-44-1 (Key Publishing : brož.) ;978-80-86575-57-5
Některé informace, zvláště zaměřené na vývoj cestovního ruchu na našem území, nabízí internetová stránka:
http://www.cestovni-ruch.cz/cestovky/vznik.php .

Definicí cestovního ruchu existuje několik. Šířka možností definování je spjata s mnohooborovostí výkladu pojmu. Všeobecně uznávanou definicí by ovšem měla být definice vytvořená na konferenci Světové organizace cestovního ruchu  (WTO - World Trade Organization) v roce 1991. Definice zní: "Cestovní ruch znamená dočasnou změnu místa pobytu, tj. cestování a přebývání mimo místo trvalého bydliště, ne déle ne 1 rok, zpravidla ve volném čase za účelem rekreace, rozvoje poznání a spojení mezi lidmi".
Další definice naleznete např. na internetové stránce:
http://www.mzp.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPKBFB1O09O .

Více informací k cestovnímu ruchu (charakteristiku, typologii apod.) přinášejí níže uvedené knihy:
*  RYGLOVÁ, Kateřina. Cestovní ruch : (soubor studijních materiálů). 2.vyd. Ostrava : Key Publishing, 2007. ISBN 978-80-87071-44-1 (Key Publishing : brož.); 978-80-86575-57-5
*  FORET, Miroslav. Cestovní ruch. 1.vyd. V Brně : Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2005. ISBN 80-7157-838-X (brož.)
*  ČERTÍK, Miroslav. Cestovní ruch : vývoj, organizace a řízení. 1.vyd. Praha : OFF, 2001. ISBN 80-238-6275-8 (váz.)
*  HESKOVÁ, Marie. Cestovní ruch : pro vyšší odborné školy a vysoké školy. 1. vyd. Praha : Fortuna, 2006. ISBN 80-7168-948-3 (brož.)
*  INDROVÁ, Jarmila. Cestovní ruch : (základy). 1.vyd. Praha : Oeconomica, 2007. ISBN 978-80-245-1252-5 (brož.)
*  PÁSKOVÁ, Martina. Výkladový slovník cestovního ruchu. [Praha] : Ministerstvo pro místní rozvoj, 2002. ISBN 80-239-0152-4

Další publikace můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny:
http://sigma.nkp.cz/cze/nkc či v České národní bibliografii:
http://sigma.nkp.cz/cze/cnb .