Cestování na koni

Text dotazu

Dobrý den,
jakou největší vzdálenost lze urazit na koni, aby tenpo vydržel dlouhodobě (minimálně měsíc)? Jak moc by tuto vzdálenost ovlivnila váha jezdce (dítě kolem 12 let vs muž s 35 kg vybavení) a nerovnosti terénu (oblázková/písečná poušť či úpatí hory)?

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že se nedá uvést jednoznačná odpověď, neboť výdrž koně ovlivňuje řada faktorů. Můžeme Vás ovšem seznámit s informacemi, které ve své knize "Jezdecká turistika" k danému tématu uvádí Karol Hollý:

"Při plánování jízdy na dlouhé trati musíme znát přibližně tempo pochodu. Nedají se přitom použít zkušenosti z distančních soutěží (...) Pro časový výpočet musíme počítat s následujícími hodnotami: v KROKU ujede jezdec  1 km za 10 min, v klusu trvá jezdci 1 km 5 minut a ve CVALU ujede 1 km za 2,5 - 3 minuty. Rychlost pohybu v mírně zvlněném terénu při výpočtu trasy bude 7 - 7,5 km/hod. Za denní dávku můžeme počítat 30 - 65 km, záleží také na zátěži.

Za lehkou práci můžeme považovat jízdárenskou práci při základním výcviku jezdců, případně vycházky a výlety bez nákladu, v rovném nebo mírně zvlněném terénu. za středně těžkou práci považujeme práci pod sedlem s výbavou během několikadenních pochodů. za těžkou práci se bere překonávání horských a vysokohorských terénů s velkým převýšením.

Při lehké práci lze překonat delší denní vzdálenost než při těžké. Denní pochod by při těžké práci neměl být delší než 5 hodin, při střední práci 6 hodin a lehké práci 8 hodin. Jednorázově můžeme koně přetížit a požadovat od něj až 15 hodin práce. Druhý den však musí následovat oddech s krátkým pohybováním na lonži nebo ve výběhu. po každých šesti dnech lehké práce musíme koni dopřát 24 hodin odpočinku. Při těžké práci by měl kůň odpočívat každé tři dny. Nemůžeme při ní zároveň počítat s vyšším tempem jak 5 km/hod. pokud má skupina více než 5 koní a jezdců, snižuje se tempo o 1 km /hod.

Při plánování vytrvalostní jízdy stanovíme na první den největší kilometrovou dávku, druhý den ji snížíme, třetí den je nejmenší. Čtvrtý den bývá u těžké práce dnem oddechovým. "

(zdroj: HOLLÝ, s. 63)

Dle tabulky v uvedené knize je délka trvání denního pochodu, tempo a následný odpočinek koně následující:

* při lehké práci - délka denního pochodu 8 hodin, tempo: 7 km/hod, oddech : po 6 dnech

* při střední práci - délka denního pochodu 6 hodin, tempo: 5 km/hod, oddech. po 5 dnech

* při těžké práci - délka denního pochodu  5 hodin, tempo 4 km/hod, oddech: po 3 dnech

Pro více informací Vám doporučujeme prostudovat celou výše zmíněnou knihu.

Použité a doporučené zdroje:

* HOLLÝ, Karol. Jezdecká turistika. Ostrava: Montanex, 2003. 109 s. Kůň v životě člověka. ISBN 80-7225-104-X.

* ANDRLOVÁ, Milena. Na koni křížem krážem po Česku. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008. 128 s. Tipy na výlety. ISBN 978-80-253-0569-0.