Cesta kolem světa

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak dlouho by nyní trvala cesta kolem světa, kterou za 80 dní podnikl Phileas Fog v románu Julese Verna 'Cesta kolem světa za 80 dní". Cestovatel by při tom využíval stejných dopravních prostředků, jako pan Fog (např. pokud mezi dvěma destinacemi cestoval lodí, využije tento prostředek i dnešní cestovatel)
Uvažujme, že cesta proběhne tak, jak byla původně naplánována, tudíž žádné vytrhané koleje či cestování na slonech :)
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz.

Při srovnání dojezdových časů v knize, použitých dopravních prostředcích, s odmyšlením cestovních nehod a komplikací, by se cesta rozprostřela zhruba do následujících časových rámců.

Doprava vlakem po Spojeném království (Londýn – Southampton/Bristol a zpět): cca 6 hodin
Plavba Southampton – Itálie: přibližně 6 dnů
Plavba Janov – Bombej: přibližně 14 dnů (čas nákladních plavidel, při bezproblémové splavnosti Suezského průplavu)
Jízda vlakem přes Indii: 1 den, 8 hodin (nejrychlejší cesta mezi Bombejí a Kalkatou)
Plavba Kalkata – Šanghaj: přibližně 11 dnů
Plavba Šanghaj - Spojené státy: cca týden
Jízda vlakem přes Spojené státy: necelé tři dny (nejrychlejší cesta)
Plavba Spojené státy – Spojené království: 7 až 10 dnů

Z těchto získaných údajů tedy vyplývá, že v současnosti by cesta zabrala přibližně poloviční čas, zhruba 43 dnů. Získané časy lodní přepravy jsou však udávány především pro dopravu nákladní, je tedy možné, že cesta osobní lodí by byla o něco rychlejší.

Vycházeli jsme z následujících zdrojů:

*https://www.searates.com/services/distances-time/

*https://amtrakguide.com/2019/12/31/how-long-does-it-take-to-travel-across-the-u-s-by-train/

*https://www.google.com/maps/