český znak, dvouocasý lev

Text dotazu

Dodrý den, chtel bych se zeptat, z jakého důvodu je na českém znaku dvouocasý lev? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobry den, druhy ocas byl ke lvu ve znaku pridan pravdepodobne jako odmena za pomoc v boji proti Sasum, blizsi vysvetleni jsme prevzali z publikace LOUDA, Jiri. Kralovstvi ceske : erby a rodokmeny vladnoucich rodu ... Havirov : Petr P.
Pavlik, 1996. s. 22-23. ISBN 80-85574-09-8.

... Podle 48.kapitoly Dalimilovy kroniky si Vratislav II. (1061-1092) za pomoc cisari proti Milan polepsil znak z cerneho orla na jednoocaseho bileho lva. Pravdepodobne jde o zamenu panovniku. Vratislav II. pomohl cisari Jindrichu IV. na jeho vyprave do Rima (za coz dostal kralovsky titul), kdezto pri dobyvani Milana pomahal cisari Bedrichu I.Barbarossovi az Vladislav II. bezmala o 100 let pozdeji. Vzhledem k tomu, ze Vratislav II. vladl jeste v dobe predheraldicke, je zjevne, ze Dalimil se dopustil zameny a ze lva mohl dostat Vladislav II. roku 1158 spolu s kralovskou korunou....

.... Datovani lva do vlady Vladislava II. (jako krale Prvniho) je naproti tomu velmi pravdepodobne, ponevadz tento kral se zucastnil 2. krizove vypravy a poznal tehdy prave zacinajici heraldicke zvyklosti. Je mozne, ze se na dvore byzantskeho cisare Manuela I. Komnena seznamil se znamenim lva. O tom, kdy doslo k charakteristickemu , i kdyz v Evrope nikoliv neobvyklemu rozdvojeni ocasu, se zminuje jeden rukopis v knihovne oseckeho klastera z roku 1204 a slo o odmenu, tentokrat za pomoc krale Premysla Otakara I. cisari proti Sasum. Bezpecny doklad vsak mame az z peceti mladeho Premysla Otakara II. z dob vlady jeho otce. Presto by bylo nemistne odmitat zcela tvrzeni kronik, ponevadz po oprave zjevne zameny Vratislav - Vladislav zcela odpovida tehdejsim moznostem....

Podrobnejsi informace o ceskem znaku muzete nalezt i na internetu - http://wtd.vlada.cz/scripts/detail.php?id=512, http://www.mvcr.cz/2003/aktualit/2005/znak0704_info.html nebo v knize PETRAN, Josef. Cesky znak : strucny nastin jeho vzniku a historickeho vyvoje. Praha : Ministerstvo kultury CSR, 1970. 66 s.