český termín pro německý technický název "Heulboje" užívaný pro určitý druh námořních bójí

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz na téma námořní böje. V němčíně existuje termín Heulboje (doslova řvavá nebo plačící bóje). Rozumí se tím bóje se zabudouvanou, větrem či mořským proudem rozeznívanou sirénou. Jaký je prosím český termín pro tuto böji?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služby „Ptejte se knihovny“.

Pro lepší vhled do problematiky jsme se nejdříve seznámili se známými typy bójí (Ref1, Ref2, aj.). Dle předpokladu, že překlad z Aj do Čj bude lépe proveditelný, jsme nejdříve převedli výraz 'Heulboje' na anglický 'whistle/whistling buoy' (Ref1,Ref3). Ten se dle Ref4 řadí mezi 'acoustic buoy'. V obou případech ('whistle buoy' i 'acoustic buoy') má překlad do Čj svá úskalí. Výraz 'akustická bóje' významově odpovídá (dle Ref5, Ref6) spíše anglickému 'sonobuoy' (viz Ref7). Obdobně je tomu pro 'bóji zvukovou' (Ref8). To vše potvrzuje i další překladač v Ref9. Tedy pro 'acoustic buoy' se nám nepodařilo nalézt vhodný český ekvivalent. Nejobsáhlejší výpis překladů nabízí Ref10, kde je 'whistle buoy' překládána jako 'pískající plavatka'. Nicméně, při zpětné snaze ověřit toto jméno googlem (Ref11), se nám podařilo objevit jen tři záznamy, tedy je toto jméno neužívané. Bohužel kniha, která se touto problematikou může zabývat (Ref12) je právě vypůjčena.

Citace z Ref13: „bóje, zast. Plavatka (a. Buoye, n. e Tonne, e Boje) ukotvené duté plovoucí těleso plnící signální úkoly druhého řádu pro plavbu na hladině, varující např. před nebezpečnými místy (mělčinami, útesy, vraky, kotevními lany a kabely) a vyznačující plavební dráhy v mělkých vodách; k některým se uvazují plavidla (obr. 129). Vedle nápadných nátěrů upozorňují na sebe též světelným zdrojem nebo akustickým hlásným signálem (zvon, siréna). ...“

Dle Ref14 je možné přeložit 'Heulboje' do slovenštiny jako 'bója, zvuková'.

Další (Ref15) překlady: en: 'howling buoy', f: 'bouée à sifflet; bouée sonore; bouée à mugissements', es: 'boya de sirena', i: 'boa a fischio; boa da sirena', n: 'fluiboei; brulboei'.

I přes výše zmíněné výrazy doporučujeme navštívit odborníka v oboru, který Vám jistě rád poradí.

Ref1: http://www.leuchtturm-welt.net/HTML/BOJEPK/BOJE.HTM

Ref2: http://en.wikipedia.org/wiki/Buoy

Ref3: http://www.dict.cc/?s=Heulboje

Ref4: http://www.thefreedictionary.com/acoustic+buoy

Ref5: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mil_Mi-14

Ref6: http://www.leteckemotory.cz/vyzbroj/antisub/

Ref7: http://en.wikipedia.org/wiki/Sonobuoy

Ref8: http://web.volny.cz/vyhledavani/slovnik/?search=zvukov%E1+b%F3je&lang=cz2en&x=0&y=0

Ref9: http://slovniky.centrum.cz/?q=buoy&lang=1

Ref10: http://web.volny.cz/vyhledavani/slovnik/?search=plavatka&lang=cz2en&extended=yes&PHPSESSID=529b644c1ccb7894a5fcbd8c6611813e

Ref11: https://www.google.cz/#q=%22p%C3%ADskaj%C3%ADc%C3%AD+plavatka%22

Ref12: https://vufind.techlib.cz/Record/000548838

Ref13: https://vufind.techlib.cz/Record/000012039

Ref14: https://vufind.techlib.cz/Record/000118611

Ref15: https://vufind.techlib.cz/Record/000135934

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

11.08.2014 14:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu