Český přepis

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu při správném českém přepisu slova feng-šuej (čínské umění)? Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

风水 je tradiční čínské umění a věda o životě v harmonii s okolním prostředím: 风 (fēng) = vítr, 水 (shuǐ)= voda, 风水 = ,, vítr a voda ".

Pchin-jin (koncept čínské hláskové abecedy) uvádí název tohoto umění jako ,, fēngshuǐ ".  Z toho bylo patrně vytvořeno mezinárodní označení Feng Shui, v angličtině výhradně používané.

Prověřili jsem náš katalog, abychom získali přehled, jak zapisují tento název čeští překladatelé:

Většina titulů používá počeštěnou formu Feng šuej, případně s pomlčkou Feng-šuej. Někteří překladatelé se však drží mezinárodní formy Feng Shui, případně Feng-Shui.

Například webové stránky zabývající se tímto uměním mají sice adresu ,,fengsuej.cz" , ale ve svém obsahu se zásadně drží formy ,, Feng Shui ".

Podívali jsme se proto se do slovníků cizích slov. Heslo se objevuje až v těch novějších, zhruba po roce 2000.

V Novém akademickém slovníku z roku 2005 je uvedeno ,, Feng-šui", Nový slovník cizích slov pro 21. století z roku 2008 proti tomu uvádí ,, feng-šuej".

Správný zápis je tedy nejednoznačný.

Použité zdroje:

BARTÁK, Matěj, ed. a kol. Nový slovník cizích slov pro 21. století. Vyd. 1. Praha: Plot, 2008.

KRAUS, Jiří a kol. Nový akademický slovník cizích slov A-Ž. Vyd. 1. Praha: Academia, 2005.

PETRÁČKOVÁ, Věra a kol. Akademický slovník cizích slov: [A-Ž]. 1. vyd. Praha: Academia, 1997 VÁCLAVÍK, Karel a kol. Praktický slovník cizích slov. V Praze: XYZ, 2011.

Slovník cizích slov. Vyd. 2. Praha: Baronet, 2005.

KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. 5., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1994.

KENNEDY, David Daniel. Feng-šuej pro (ne)chápavé. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., s.r.o., 2017.

BRADLER, Christine M. a SCHEINER, Joachim Alfred P. Feng-šuej symboly Východu. Překlad Miroslav Hubáček. Vydání první. Olomouc: Fontána, [2017], URBIŠ, Andrew Alois. Žít feng šuej v našich podmínkách. Třetí, rozšířené a doplněné vydání. Frýdek-Místek: Alpress, 2017. 223 stran BARRETT, Jayme. Život podle feng šuej. Překlad Pavla Netušilová. Olomouc: ANAG, [2017], WEIDNER, Christopher A. a SUI, Xiangdong. Doktor Feng-šuej: komplexní léčba a udržení zdraví podle tradiční čínské medicíny. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, ©2010.

http://www.fengsuej.com/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Feng-%C5%A1uej

http://feng.shui.cz/