český právní partikularismus

Text dotazu

Kde na netu či v knihovně najdu něco na téma český právní partikularismus?

Odpověď

Dobrý den, pojem lze nalézt v právnických slovnících nebo encyklopediích. Právní partikularismus je charakteristický pro právní řád feudální společnosti, kdy jednotlivé správní nebo regionální oblasti se řídily vlastními právními pravidly bez ohledu na to, ke kterému státnímu celku patřily. Byly to různá obyčejová pravidla, která se lišila od obecného právního režimu. Rozrůzněné právo platilo pro příslušníky různých sociálních vrstev a jednotlivé feudální stavy. S vytvářením širších národních trhů a obchodu začíná pak tendence k unifikaci práva na území jednoho státu.

Více na téma právního partikularismu v českých zemích najdete v publikacích, které se věnují dějinám práva v českých zemích, v publikacích o dějinách středověku atd. Konkrétně např. :

Vaněček,Václav: Dějiny státu a práva v Československu do roku 1945

Malý, Karel: České právo v minulosti

Malý, Karel: Dějiny státu a práva v Československu

Právní dějiny, vyd. Masarykova univ. 2001

Dějiny evropského kontinentálního práva, 2003

Dějiny středověku, vyd. 1968

nebo v článku:

Baxa, B.: K dějinám kodifikace práva soukromého v českých zemích, In Právní praxe, č. 4, 1996, s. 245-247

Citace dalších publikací, které se tématu věnují, Vám zasílám v příloze tohoto e-mailu.

Z internetových stránek se právnímu partikularismu u nás věnuje např. tato stránka:

http://apelacnisoud.webzdarma.cz/texty/mesta.html