český komitét modrý štít

Text dotazu

Dobrý večer,
ráda bych se zeptala, jestli existuje v praxi spolupráce knihoven v ČR s
Českým komitétem Modrý štít? Informace o ČKMŚ jsem našla, ale v téhle otázce
si nejsem jistá. Pokud odpovíte co nejrychleji, budu vám moc vděčná.

Odpověď

Dobrý den,

Český komitét modrého štítu (dále ČKMŠ) je nezisková společnost, jejímž cílem a posláním je preventivní ochrana, zmírňování rizik a pomoc při záchraně ohroženého kulturního dědictví. ČKMŠ poskytuje cenné informace o realizaci rychlé pomoci ohroženým fondům a jejich správcům a to formou vydávání příruček, budování databáze expertů- např. katalog restaurátorů nebo přehled spojení operačních a informačních středisek HZS ČR, organizování školení a seminářů; souhrně řečeno buduje systém kontaktních míst pro poskytování a vyžadování pomoci a zaměřuje se na informační činnost v oblasti prevence.

Co se týče praktické spolupráce knihoven s ČKMŠ se nám bohužel mnoho konkrétních informací zjistit nepodařilo. Kulturní instituce, kterých se tato problematika týká, mohou jednak využívat informace z domovské stránky společnosti (http://skip.nkp.cz/odbCKMS.htm), zúčastnit se odborných seminářů či jednoduše spolupracovat s ČKMŠ a dát tak k dispozici své znalosti a třeba i osobní zkušenosti.

Pro konkrétní příklady spolupráce jsme nalezli následující:

GIEBISCH, Roman. Poprvé v Seči. Knihovní obzor. 2001, roč.9, č.3, s.3-7. ISSN 1210-5791.

"Na otevřený dopis PhDr. Víta Richtera, kterým vyzýval ředitele nejvýznamnějších českých knihoven ke spolupráci v této oblasti (pozn. předešlý odstavec článku se týkal spolupráce ČKMŠ se svými partnery na školeních, zahrnujících výcvik spojený s výjimečnými situacemi) odpovědělo pouze 15 institucí! ... při velkém počtu knihoven v České republice je toto neuvěřitelné. ... "  (konkrétně se jednalo o SVK České Budějovice, SVK Ostrava, SVK Olomouc, SVK Plzeň, Knihovna Národního muzea v Praze, Masarykova veřejná knihovna Vsetín, Státní pedagogická knihovna v Praze, OK Tábor, OK Strakonice, OK Parrdubice, MK Praha, MK Břeclav, MK Jablonec nad Nisou, MK Znojmo, MK Rokycany).

Turková, Helga. Knihovna Národního muzea a povodeň v Terezíně v roce 2002. Ikaros [online]. 2003, roč. 7, č. 9 [cit. 2008-05-13]. Dostupný na World Wide Web: http://www.ikaros.cz/node/1476.

"Dále se naši pracovníci účastnili dne 18.11.2002 semináře Povodeň, co dál..., který Národní muzeum organizovalo ve spolupráci s Českým výborem ICOM a Českým komitétem Modrý štít."

Článků o ČKMŠ bohužel moc není, spolu s výše zmíněnými naleznete v databázi knihovnické literatury KKL (http://sigma.nkp.cz/F/) 6 záznamů článků (po zadání "Modrý štít český komitét"). Bohužel ani vyhledávání ve volně dostupných zdrojích na internetu (především www.google.cz) nepřineslo mnoho relevantních informací o spolupráci MŠČK a knihoven.

Další použitá literatura:

CASLIN 2003 : zvládání krizí a jejich následků = Crisis management and recovery. [odpovědný redaktor Františka Vrbenská]. 1. vyd.. Praha : Státní technická knihovna, Národní knihovna ČR, 2003. 96 s. ISBN 80-86504-10-7 (Státní technická knihovna) * 80-7050-439-0 (Národní knihovna ČR)