Český jazyk

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal na správnou formulaci věty.
Karel se zarazil. "To jsem nečekal," podrbal se za uchem.
Je to takhle napsáno správně, nebo má být přímá řeč ukončena tečkou a uvozovací věta začínat velkým písmenem?
Děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že Vaše formulace je napsána správně. V Internetové jazykové příručce (http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=162), která nám k zodpovídání dotazů z oblasti českého jazyka ve většině případů slouží, jsme sice tyto informace přímo nenalezli, nicméně vysvětlení jsme objevili jinde:

"Jestliže následuje za přímou řečí uvozovací věta, nepíšeme na jejím konci nikdy tečku. Místo tečky píšeme čárku. S tím souvisí i to, že na začátku uvozovací věty píšeme malé písmeno. I v případě, že končí přímá řeč otazníkem nebo vykřičníkem, píšeme na začátku uvozovací věty, malé písmeno. Pokud uvozovací věta stojí za přímou řečí, kterou uvozuje, nikdy nezačíná velkým písmenem."

Zdroj: http://www.mojecestina.cz/article/2014071301-jak-psat-primou-rec

Přesto bychom doporučovali konzultovat dotaz ještě s Ústavem pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.02.2015 15:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu