Česko-německá Smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci z 27. února roku 1992

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o radu, v kterých publikacích či periodikách najít informace ke Smlouvě o dobrém sousedství a přátelské spolupráci z 27. února roku 1992.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Doporučujeme následující postup.

- Můžete se podívat do katalogu Vaší domovské knihovny a v jejích informační zdrojích hledat.

1. Zadávat přesný název smlouvy, později (pokud výsledků vyhledávání budete mít málo) rozšiřovat o volnější spojení např: smlouvy, Německo, Česko, českoněmecké vztahy, atd. do pole klíčová slova v domovském katalogu 2. Stejným způsobem prohledat ostatní online informační licencované zdroje pomocí vzdáleného přístupu. V cizojazyčných databázích by Vám mohl pomoci překlad této smlouvy do němčiny: Vertrag über gute Nachbarschaft und freundschaftliche Zusammenarbeit, Treaty on Good Neighbourhood and Friendly Cooperation 3. Portál JIB+ 4. Poslední možností je hledat ve volných elektronických zdrojích na internetu prostřednictvím jakéhokoliv vyhledávače

* Pokud najdete konkrétní články, budou k prohlédnutí přímo v plném textu, anebo získáte plnou citaci daného článku a objednáte si konkrétní číslo periodika, kde se článek nalézá,  ve své knihovně prostřednictvím katalogu, případně přes meziknihovní výpůjční službu.

- Jelikož jsem knihovnice Národní knihovny ČR, dovolila bych si Vás nasměrovat na naše webové stránky a názorně Vám ukázat jak postupovat. Klikněte na tento odkaz: http://www.nkp.cz  - v pravém horním rohu vyberte políčko hledat, kde změníte status na webu na v katalogu. Objeví se Vám zadávací tabulka dotazu. V horní modré liště vyberete záložku Databáze = dostanete se  do nabídky katalogů a databází Národní knihovny. Zde vyberete bázi ANL (naleznete 4 záznamy).

- opět využijeme webu Národní knihovny: http://www.nkp.cz, kde v políčku hledat na šipkou změníte na webu na v katalogu eds - zde bych doporučovala zadávat termín jak v češtině, tak i v němčině (výsledkem by mělo být 7 záznamů v němčině a 1 v češtině)

- pokud jste uživatelkou Národní knihovny, máte platný čtenářský průkaz, využijte i možnost hledat v licencovaných online zdrojích pomocí vzdáleného přístupu - http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju/-  ( např. článkové databáze: Academic Search Complete, OmniFile Full Text Select (Wilson), SocIndex with Full Text. Název smlouvy zadávejte do vyhledávacího pole v angličtině. Pro vyhledávání plných textů článků v češtině Národní knihovna nabízí databázi Anopress - v tomto jediném případě však musíte přijít studovat tuto databázi přímo do budovy knihovny (toto pravidlo vychází z licenčních podmínek)

- další možností je využít portálu Jednotné informační brány: http://primo-service.hosted.exlibrisgroup.com/primo_library/libweb/action/search.do?dscnt=1&dstmp=1378208884209&vid=420NKP_V1&fromLogin=true , kde změníte ve vyhledávacím poli Primo Central na české články a posléze na zahraniční články licencované (nalezeno 18 záznamů)

- volné články na internetu prostřednictvím jakéhokoliv vyhledávače

Doufáme, že je pro Vás tento postup, jak získat potřebné citace článků a monografií, dostatečně návodný. Jestliže nemáte čas si rešerši na dané téma vypracovat sama, zjistěte si u svého konzultanta, zda nebude v rozporu se zadáním, pokud si necháte vypracovat rešerši na dané téma za poplatek ve Vaší domovské knihovně.