České země - první výskyt sousloví

Text dotazu

Dobrý den. Zajímá mě kdy se poprvé v literatuře objevilo sousloví "České země". Domnívám se že první uživatel tohoto slova byl F. Palacký. Země koruny České se objevují již 1392, Česko (avšak ve smyslu Čechy) 1777. U Českých zem´se mi obdobnou informaci nepovedlo dohledat.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel ani nám se nepodařilo najít odpověď na tento velmi zajímavý dotaz. Jistým vodítkem ohledně popularity a používání zmíněného pojmu by mohla být jeho přítomnost v názvech knih. Po zadání výrazu „české země“ do elektronického katalogu se objeví řada záznamů, z nichž nestarší se týká knihy z roku 1803 – jedná se ovšem nikoliv o 1. pád množného čísla, nýbrž o 2. pád jednotného čísla, tedy o termín „česká země“ (Gallerye, aneb, Wyobrazenost neyslowůtněgssjch a neyznamenitěgssjch osob Země České: spolu s wypsánjm důležitých, zwlásstnjch pamětnjch wěcý, genž se w Cžechách za časů starobylých, tak y pozdněgssjch zběhly). Zdá se, že toto sousloví bylo v první polovině 19. století poměrně zažitým pojmem - následně najdeme v katalogu mimo jiné tituly: Wálečné zpěwy pro České země obrance  (1809), Kronyky dwě o založenj Země České, a prwnjch obywatelů gegich ...: Gedna Eneásse Sylwia Senenského ...: Druhá Martina Kuthena z Krynsperku ...  (1817), Slawná stoletá památka wyhlássenj za Swatého Blahosl. Jana Nepomuckého, mučedlnjka Páně a Patrona české země (1829), Viktorína Kornelia ze Wšehrd Knihy dewatery o práwiech a súdiech i o dskách země české (1841), W. Wladiwoje Tomka Děje země české  (1843), Prostonárodnj děgepis české země (1844-1845) či  K dočekanému navrácení-se arciknížete Štěpána, milowaného spráwce České země! (1847), Pravěk země české (1868).

Pojem „české země“ se začíná v názvech knih objevovat na přelomu 19. a 20. století: Příspěvky k anthropologii zemí českých (1891), O počátcích dějin zemí českých (1900; v případě obou knih se jedná o díla Lubora Niederleho), Kurie a církevní správa zemí českých v době předhusitské (1904; autorem je Kamil Krofta). Jakkoliv samozřejmě nelze tuto deduktivní metodu považovat za zcela spolehlivou, zdá se, že se termín „české země“ skutečně prosadil někdy v druhé polovině 19. století, což by mohlo souviset s dějepiseckou tvorbou Františka Palackého a její velkou popularitou. Zda autorství tohoto pojmu skutečně patří Palackému, se nám ovšem nepodařilo dohledat.