české svátky z 19. století

Dobrý den, potřebovala bych vědět, jaký (nejlépe český) svátek pochází z 19. století a popř. něco o něm, moc děkuji

svátek, který se začal v Čechách a na Moravě slavit v 19. století byl den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Do křesťanské liturgie jej zařadil papež Lev XIII. dne 30.9.1880 encyklikou Grande munus ( Velký úkol ). Svátek stanovil na 5. července. Tento den ovšem nemá se životem obou svatých nic společného. Nejspíše se tak stalo se záměrem zastínit a potlačit připomínkové oslavy úmrtí Jana Husa ( 6. července ). Již Pius IX., předchůdce Lva XIII., prosazoval uctívání památky slovanských věrozvěstů. Od roku 1863 se konaly připomínkové akce v diecézích na Moravě, v Chorvatsku a Slovinsku, od roku 1865 také na Slovensku.
V Čechách vyzvedli Cyrila a Metoděje z pozapomnění čeští obrozenci 19. století. Prostřednictvím těchto světců poukazovali na slovanskou vzájemnost.
V pravoslavné církvi se připomínka Cyrila a Metoděje slaví 11. května a u římskokatolické církve 14.února.
Více se o životě a působení věrozvěstů dozvíte v knihách:
PRACNÝ, Petr. Český kalendář světců. 1.vyd. Praha: EWA Edition, 1994. ISBN 80-85764-05-9
BUBEN, Milan M.; KUČERA, Rudolf; KUKLA, Otakar A. Svatí spojují národy.
Portrét evropských světců. 1.vyd. Praha: PANEVROPA, 1994. ISBN 80-85846-00-4 další zdroje:

Antropologie, etnografie

21.12.2007 10:47