České soundtracky k filmům Walta Disneyho

Text dotazu

Dobrý den, v 90. letech u nás, stejně jako i v jiných státech světa, vyšlo několik CD s hudbou z filmů Walta Disneyho - tedy scénická hudba + nazpívané písně v češtině. Jde celkem o raritní CD, neboť v současné době u nás není žádný distributor soundtracků WD a tak u nás žádná takováto CD již nevznikají. Jmenované soundtracky z 90. let však téměř nikde k sehnání nejsou - ani v bazarech, antikvariátech, dokonce ani v knihovnách. Teprve před několika lety jsem ve Vědecké knihovně v Liberci objevil Malá mořská víla - http://castalbumcollector.com/recordings/15946, jak jsem později zjistil, toto CD by mělo být také v Městské knihovně v Praze (http://search.mlp.cz/?lang=[…]=sTitul&key=2185161).
Fyzicky jsem se k dalšímu z nich Lví král - http://castalbumcollector.com/recordings/15947 dostal až loni, náhodou v jednom antikvariátu, snažil jsem prohledávat katalogy několika knihoven, i NK a MKP, ovšem toto CD jsem už nikde nenalezl. Vyšly také: Hercules - http://castalbumcollector.com/recordings/15948 a Mulan - http://castalbumcollector.com/recordings/15949, neoficiálně potvrzené jsou dále Aladin, Pocahontas (známí je prý kdysi viděli na nějakém letáku v nabídce) a Zvoník u Matky Boží. Tyto soundtracky jsem v žádném katalogu knihovny také neobjevil. Chtěl bych se proto zeptat, je opravdu možné, že by v žádné české knihovně nebylo žádné z výše jmenovaných CD? Příp. je možné zjistit, zda se v některé české/slovenské knihovně nachází? Přijde mi to trochu podivné, 90. léta přece nejsou tak dávná historie, aby se CD z té doby nikde nezachovala. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,
pro dohledání CD s hudbou z filmů Walta Disneyho můžete kromě online katalogů Národní knihovny ČR či městské knihovny v Praze využít také Souborný katalog ČR (dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F).

Podle tohoto katalogu jsme zjistili, že nahrávka Lvího krále (ovšem na kazetě) se nachází v Městské knihovně Praha - Staré Město, sign. KZ 3586, http://search.mlp.cz/?lang=cs&action=sTitul&key=189111 ; dále jsme v katalogu Městské knihovny Praze našli kazetu Zvoník u Matky Boží ( sign. KZ 3930; http://search.mlp.cz/?lang=cs&action=sTitul&key=2172778 ).

Další nahrávky kromě těchto a Vámi uvedených jsme bohužel v uvedených katalozích také nenašli.

Při shánění nahrávek v antikvariátech můžete využít poptávkovou službu, kterou některé nabízí, nejlepší je pravděpodobně využít formulář na adrese http://muj-antikvariat.cz/poptavka . Ovšem jak je psáno v informacích u formuláře, z velké části se bohužel uživatelům nedostane pozitivní odezva.

K vašemu dotazu, zda je možné, aby se nahrávky nenacházely v knihovnách - podle zákona  č. 37/1995 Sb. o neperiodických publikacích, je vydavatel povinen bezplatně a na svůj náklad odevzdat z každého vydání neperiodické publikace do určené doby ode dne vydání nejvýznamnějším knihovnám 1 výtisk své publikace, v případě Národní knihovny dokonce 2 výtisky, http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/02_index.htm.
Tento zákon se sice vztahuje také na rozmnoženiny audio děl české produkce, ale ne všichni vydavatelé jej dodržují a ne vždy jsou vyřešena autorská práva. Situace u zvukových a audiovizuálních děl je tak složitější než u klasických tištěných knih. Nezbývá než nahlédnout do katalogů jednotlivých knihoven.

Možná byste se mohl také obrátit pro radu na Národní filmový archiv, http://www.nfa.cz/.
pro informaci :
http://www.ikaros.cz/narodni-filmovy-archiv-a-elektronicke-zdroje-v-oboru-filmu-a-kinematografie.

Obor

Hudba

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.12.2012 14:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu