České komunity v anglofonních zemích

Text dotazu

Dobrý den, z jaké literatury bych mohla čerpat na téma : České komunity v anglofonních zemích, kdy je třeba časově vše zmapovat, kdy a kde, zaměřit se na 19. století - GB, Canada, Jižní Afrika a především USA, jejich organizace, spolky. Dále vlny 1948, 1968. Knihy v AJ i ČJ. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
potřebné informace k danému tématu byste mohla nalézt mimo jiné v následující literatuře:
(Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/F/cze/nkc )

• BUREŠOVÁ, Jana, ed. a PELIKÁNOVÁ, Jitka, ed. Studie z dějin emigrace. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2010. 125 s. Emigrace: historické práce Centra pro československá exilová studia; sv. 6. Sborníky. ISBN 978-80-244-2634-1.

• DUBOVICKÝ, Ivan, KRAFT, David a SECKÁ, Milena. Téma: Češi v Americe: české vystěhovalectví do Ameriky a česko-americké vztahy v průběhu pěti staletí: informační materiál pro učitele k výuce na základních a středních školách. 1. vyd. [Praha]: Communicatio Humana - C.H. Expo ve spolupráci s Pražskou edicí, ©2003. 44 s. ISBN 80-86239-05-5.

• SEDLÁK, Vincenc, ed. Památník Ústředny moravských spolků v Chicagu. Chicago: [nákl. vl.], 1947. [150] s.

• ČERMÁK, Josef. Fragmenty ze života Čechů a Slováků v Kanadě. Vyd. 1. Zlín: Atelier IM, 2000. 109 s., [4] s. obr. příl. Vyznání. ISBN 80-85948-33-8.

• DUBOVICKÝ, Ivan. Češi v Americe: [české vystěhovalectví do Ameriky a česko-americké vztahy v průběhu pěti staletí] = Czechs in America: [Czech emigration to America and Czech-American relations in the course of five centuries]. 1. vyd. Praha: Pražská edice, ©2003. 62 s. ISBN 80-86239-04-7.

• BROUČEK, Stanislav, ed. Češi - národ bez hranic: výběr textů a diskuse ze semináře k problematice národního vědomí Čechů žijících v zahraničí. Vyd. 1. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2011. 238 s. ISBN 978-80-87112-49-6.

• VACULÍK, Jaroslav. České menšiny v Evropě a ve světě. 1. vyd. Praha: Libri, 2009. 319 s. ISBN 978-80-7277-397-8.

• JAKLOVÁ, Alena. Čechoamerická periodika 19. a 20. století. Vyd. 1. Praha: Academia, 2010. 637 s. Literární řada. Dostupné také z: <http://eknihy.nkp.cz/search/handle/uuid:c432c443-e38d-11e0-8e5e-001e4ff27ac1>. ISBN 978-80-200-1810-6.

• DAVID, Zdeněk V., ed. a NUNGOVITCH, Petro A., ed. Contributions of the Moravian brethren: selected papers from the Conference of the Czechoslovak Society of Arts and Sciences, at the Moravian College, Bethlehem, Pennsylvania, June 8-10 2007. New York: Czechoslovak Society of Arts and Sciences, 2008. viii, 174 s. ISBN 978-0-615-20256-3.

Další vhodnou literaturu můžete dohledat prostřednictvím  Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc, a Jednotné informační brány: http://www.jib.cz . Zahraniční dokumenty k tématu  je možné dohledávat prostřednictvím souborného katalogu OCLC - Worldcat: www.worldcat.org či Google Books: http://books.google.cz/ apod.
Využít samozřejmě můžete i bibliografie uvedené v jednotlivých monografiích.