české knihovnictví 1938-1945

Text dotazu

Dobrý den,

jsem studentka knihovnictví a pro diplomovou práci sháním údaje o knihovnách a knihovnictví v českých zemích v letech 1938 - 1945. Zajímá mě, zda bych ve fondu vaší knihovny k tomuto tématu mohla nalézt nějaké informace?
Prozatím čerpám údaje z časopisů Česká osvěta, Časopis československých/českých knihovníků; něco jsem našla v Lidové knihovně, Osvětové Moravě či v periodiku Knihy a čtenáři. Dále sháním výtisky Knihkupce a nakladatele z vymezeného období.
Co se týká monografií, více se tématem zabývá Jiří Doležal v knize Česká kultura za protektorátu: školství, písemnictví, kinematografie. Jinak se mi zatím nepodařilo nic vhodnějšího najít. Proto budu ráda za jakékoli další informace a tipy.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

K Vašemu tématu máme hodně literatury v našem fondu Knihovny knihovnické literatury Národní knihovny ČR, která se nachází ve 2. patře, místnost č. 239, otevírací doba po, út, čt, pá 9-19 h., středa 14-19, sobota 9-14 h.  Máme kompletní literaturu z oblasti knihovnictví a příbuzných oborů z české a slovenské provenience a výběrově zahraniční tituly. Dále máme všechna současná česká knihovnická periodika a samozřejmě i některá z období, o kterém se zmiňujete. Vše najdete na této adrese, kde si to můžete i objednat (je možno i přes MVS) http://aleph.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=kkl, pod klíčovými slovy: dějiny knihoven, Česko, druh dokumentu: knihy. Vyjde 171 záznamů. Tak si můžete zadat i články

Stačí Vám tato informace? Pokud byste ještě něco potřebovala, neváhejte se na nás obrátit.

PS: Z vlastní zkušenosti doporučuji tento titul Cejpek, Jiří, Kneidl, Pravoslav a Hlaváček, Ivan. Dějiny knihoven a knihovnictví v českých zemích a vybrané kapitoly z obecných dějin. 1. vyd, dotisk - r. 1998. Praha: Karolinum, 1996. 192 s. ISBN 80-7184-163-3.