české a čínské školství srovnání

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala, zda-li nemáte nějaké informace či materiály k českému a čínskému školství, co se týče jejich vzájemného srovnání a porovnání.
Předem děkuji moc za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za zdržení v odpovědi – zodpovězení Vašeho dotazu od nás vyžadovalo časově náročnější pátrání.

Ve svém dotazu jste nespecifikovala, o jaké aspekty školství se jedná ani to, jak detailní či odborné informace sháníte. Nicméně jsme v dostupných zdrojích nenašli žádnou analýzu, která by se zabývala přímo srovnáním českého a čínského školství.

Základní informace o čínském školství najdete v článcích na odkazech http://www.vysokeskoly.cz/clanek/studium-za-velkou-cinskou-zdi a http://www.studentik.cz/clanky/stredni-skoly-ve-svete-cina.html, dále pravděpodobně i v textech:

 

Těthalová, M.: V čínských školách se v zimě netopí. In: Informatorium : časopis pro výchovu dětí od 3-8 let v mateřských školách a školních družinách. Roč. 15, č. 6 (2008), s. 20-21.

Kluiber, Z. – Bartuška, L.: Současná střední škola v Číně. In: Pedagogická orientace. Roč. 19, č. 3 (2009), s. 137-139.

Několik článků k čínskému vysokému školství najdete v internetovém zpravodaji Vysoké školství ve světě (viz http://vsmonitor.wordpress.com/category/2-clanky-podle-lokalizace/vsechny-zeme/cina/).

Další oficiální publikace a materiály zabývající se obecně otázkami českého školství v mezinárodním srovnání najdete, když do elektronického katalogu NK na adrese http://aleph.nkp.cz/cze/nkc zadáte klíčová slova „školství srovnání“. Pro získání informací ohledně čínského školství bude ovšem nejspíš nejlepší prostudovat přímo weby příslušných čínských institucí, např. čínského ministerstva školství (http://www.moe.edu.cn/publicfiles/business/htmlfiles/moe/moe_2792/index.html). Užitečné by pro Vás mohly být rovněž stránky zahraničního vysílání čínského rozhlasu (http://www.cri.cn/index1.htm) a rozcestník na stránkách Ústavu Dálného východu FF UK (http://udlv.ff.cuni.cz/oppa/china/rozcestnik-china-skolstvi.html). Pro získání odbornějších informací bude zcela jistě dobré se podívat i na materiály Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (viz http://www.oecd.org/education/). 

Dále by pro Vás mohla být podnětná i bakalářská práce Tomáše Juránka Odborné vzdělání v Číně (http://is.muni.cz/th/322578/pedf_b/). Početné (především cizojazyčné) odborné články k tématům mezinárodního srovnávání školství a vzdělávání a čínského školství najdete i v licencované databázi Ebsco. S databází Ebsco můžete pracovat na počítačích v Národní knihovně, případně po přihlášení na stránkách http://han.nkp.cz i prostřednictvím vzdáleného přístupu (přihlašovací údaje jsou stejné, jako v případě objednávání z elektronického katalogu NK).

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.12.2013 10:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu