česká státní norma x návod výrobku

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je pro konečného spotřebitele nadřazen "návod k výrobku" nebo česká státní norma. Při reklamacích odkazuje výrobce na českou státní normu, a že jsem to jako spotřebitel měla vědět.

Odpověď

Dobrý den,

 

českou státní normu musí respektovat všichni výrobci, kteří obchodují na českém, respektive evropském trhu. Výrobce je k výrobkům, které zhotovuje, povinen přikládat prohlášení o shodě, odkaz: http://ezu.cz/produkty/prohlaseni-o-shode-ce/ . "V případě, že prohlášení o shodě není v češtině, musí být (např. v návodu k použití) vyjádření v češtině, že výrobce prohlašuje, že výrobek je ve shodě se základními požadavky a dalšími příslušnými ustanoveními uvedeného nařízení nebo směrnice (toto vyjádření musí být přiloženo rovněž, není-li „Prohlášení o shodě“ u výrobku v písemné formě)."  Zdroj: http://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-prevence-aktuality-predpisy-souvisejici-s-poskytovanim-technickych-sluzeb-k-ochrane-majetku-a-osob.aspx

 

Co musí být obsahem návodu k použití, je legislativně upraveno v normě ČSN EN 82079-1 http://www.technicke-normy-csn.cz/inc/nahled_normy.php?norma=013782-csn-en-82079-1&kat=92670 . Legislativa včetně právní technické normy je tedy nadřazena návodu k výrobku.

 

Pokud se cítíte poškozena, zkuste se obrátit na portál Vaše nároky.cz: https://www.vasenaroky.cz/  . Více o společnosti se můžete dozvědět i z článku České advokátní komory, odkaz: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=12818 . Na internetu jistě najdete více odborníků, kteří by Vám bezplatně, anebo s odkazem na konkrétního právníka mohli pomoci.

 

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.03.2017 13:22

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu