česká politika

Text dotazu

Dobrý den,
chystám se psát bakalářskou práci na téma českou politickou scénu v devadesátých letech (se zaměřením na volby - jak na předvolební prognózy, nejdůležitější události s volbami a jejich výsledky, tak i na samotné výsledky a jejich následný rozbor). Mohl bych Vás touto cestou poprosit o radu ohledně literatury, která by se na mnou vybrané téma hodila? Zejména zdroje s předvolebními odhady jsem zatím žádné nenašel.

Odpověď

Dobrý den,

protože se jedná o hojně probírané téma v médiích z nedávné historie, zdrojů k tématu budete mít ke své práci k dispozici poměrně hodně. Bude tedy záležet na Vás a dohodě s Vaším vedoucím práce, jak dané téma uchopíte.

K tématu vybíráme z elektronického katalogu Národní knihovny ČR například následující publikace:

* Archivní materiály CVVM 1990-1999. Komu by lidé dali hlasy v parlamentních volbách?. [Praha: Centrum pro výzkum veřejného mínění, 2005]. [730] s.

* Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 1998. Díl II., Výsledky hlasování podle skupin obcí, vybraných obcí a výsledky přednostního hlasování pro jednotlivé kandidáty. Praha: Český statistický úřad, 1999. 166 s. Česká statistika. Ř. 26, Volební statistika. ISBN 80-7223-159-6.

* Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 1998. Díl I., Základní informace o volbách, právních podkladech, zpracování volebních výsledků a základní souhrnné výsledky voleb. Praha: Český statistický úřad, 1998. 70 s. Česká statistika. R. 26, Volební statistika. ISBN 80-7223-090-5.

* ŘEHÁKOVÁ, Blanka. Volební chování různých skupin voličů v předčasných parlamentních volbách v roce 1998. Praha: Sociologický ústav Akademie věd České republiky, 1998. 32 s. Pracovní texty výzkumného projektu "Sociální trendy"; 2/1998. ISBN 80-85950-52-9.

* Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 1996. Díl II., Výsledky hlasování podle skupin obcí, vybraných obcí a výsledky přednostního hlasování pro jednotlivé kandidáty. Praha: Český statistický úřad, 1997. 194 s. Česká statistika. Ř. 26, Volební statistika; č. 12. ISBN 80-7223-004-2.

* Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 1996. Díl I., Základní informace o volbách, právních podkladech, zpracování volebních výsledků a základní souhrnné výsledky voleb. Praha: Český statistický úřad, 1996. 72 s. Česká statistika. Řada 26, Volební statistika; č. 49. ISBN 80-85949-89-X.

* Jak a koho volit?. Vyd. 1. Praha: Spektrum, 1990. 78 s. ISBN 80-7107-003-3.

* TEPLÝ, Jaroslav. Mohlo to jít také jinak: průvodce polistopadovými roky. [Česko: s.n.], C2008. 308 s. ISBN 978-80-260-3163-5.

*  TABERY, Erik. Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví. Vyd. 2. Praha: Respekt Publishing, 2008. 300 s. Respekt. ISBN 978-80-903766-3-2.

* ANTOŠ, Petr. Volby 98'- a co dál: pohled do politického zákulisí právě skončených voleb. Vyd. 1. Praha: Duel, 1998. 94 s., [8] s. obr. příl. Akta; sv. 16. ISBN 80-86187-16-0.

* MACHONIN, Pavel et al. Strategie sociální transformace české společnosti a jejich úspěšnost v parlamentních volbách 1996. Vyd. 1. Brno: Doplněk, 1996. 134 s. Studijní texty; sv. 5. ISBN 80-85765-65-9.

* ŠARADÍN, Pavel, ed. Volby '98: předvolební situace, programy, výsledky. 1. vyd. Brno: Doplněk, 2000. 143 s. ISBN 80-7239-071-6.

* CHYTILEK, Roman et al. Volební systémy. Vyd. 4., V Portálu 1. Praha: Portál, 2009. 375 s. ISBN 978-80-7367-548-6.

aj. (viz Elektronický katalog NK ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )

Předpokládáme, že jedním z hlavních zdrojů budou články k tématu otištěné v běžném i odborném tisku, které vycházely v období kolem voleb. K dohledání vhodných článků můžete použít mimo jiné následující katalogy a databáze:

* Licencovaná fulltextová databáze Anopress - články z běžných novin a časopisů s archivem od roku 1996 (dostupná v některých knihovnách - v NK ČR - viz: http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju/#anopress )

* Databáze Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/

* Databáze ANL (Články v českých novinách, časopisech a sbornících): http://aleph.nkp.cz/cze/anl

* Ústav pro soudobé dějiny AV ČR: http://www.usd.cas.cz/cs/stranky/knihovna/katalogy-a-databaze

Vybrané články k předvolebním odhadům:

* NOVÁČEK, Petr. Napínavé volební finále. Týden, 1996, 3(22), s. 24. ISSN 1210-9940.

* HERZMANN, Jan. Předvolební prognózy, odhady a skutečnost. Sociologické aktuality, 1992, 3(6), s. 4. ISSN 1210-4620.

* HERZMANN, Jan. Předvolební odhady jsou takovým pokusem. Svobodné slovo, 1996, 88(121), s. 3. ISSN 0231-732X.

(další viz výše uvedené zdroje)

Internetové zdroje:

- webové stránky jednotlivých stran

* http://www.volby.cz/

K dohledání další literatury k tématu můžete použít  Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc  a Jednotnou informační bránu: http://www.jib.cz