Česká politická kultura a politizace filmového umění - literatura

Text dotazu

Dobrý den. Potřeboval bych co nejvíce zdrojů na téma česká politická kultura. Poté na téma politizace českého filmového umění. Téma ohledně využívání českého filmu pro politické účely, návaznost na českou kulturu atp.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že materiál potřebujete ke školní práci. Musíme Vás však upozornit, že součástí práce by měl být i Váš výběr literatury. Služba Ptejte se knihovny může doporučit pouze několik titulů. Pokud byste potřeboval zpracovat rešerši, (chcete co nejvíce zdrojů), jedná se o službu placenou a ke školní práci (diplomová, bakalářská apod.) potřebujeme písemný souhlas Vašeho vedoucího práce, že ví o tom, že za Vás rešerši vypracovává někdo jiný nebo-li NK ČR, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu a http://text.nkp.cz/sluzby/reserse.

Do roku 1993 je dovedena filmografická práce Český hraný film... za určitá období. Asi nejvíc je poznamenáno politizací filmu období po druhé světové válce, po Únoru 1948, léta padesátá a další. V předmluvě k dílu Český hraný film V 1971 - 1980. Praha: Národní filmový archiv, 2007. píše ředitel NFA: "Jen málokdy v dějinách jsme mohli být svědky systematického ničení kultury národa "vlastní" kolaborantskou vládou, zahájeného v polovině roku 1969...Nové stranické a vládní vedení vyhlásilo program normalizace. Následovala výměna stranického a vládního aparátu na všech stupních, prověrky pracovníků...- veškerá činnost byla kontrolována stranickým aparátem...proměnila se žánrová skladba: natáčely se banální komedie,..., bezduchá propagandistická díla. Noví byli také hrdinové filmů: příslušníci Veřejné bezpečnosti a STB, agenti rozvědek, představitelé stranického aparátu, předsedové JZD, soudruzi, kteří nezakolísali v "krizových" letech...Výsledkem byl neuvěřitelný pokles úrovně filmové tvorby..."

Doporučujeme i sborník k historické konferenci nazvané "90 let vývoje čs. kinematografie", která se konala ve dnech 8.-9.12.1988 v Praze. , kde jsou příspěvky např. Osidlování pohraničí po roce 1945 a film, Diskuse o pojetí rozvoje našeho filmu v první polovině roku 1948 ve filmovém tisku nebo K povaze historismu v hraném filmu poúnorového období. (90 let vývoje čs. Kinematografie - příspěvky z konference. Praha: Československý filmový ústav, 1991. Edič. řada Sborníky - Historie. Filmový sborník historický 2.)

Další monografie, která by mohla být k Vaší práci přínosná je Šmídrkal, Václav. Armáda a stříbrné plátno. Československý armádní film 1951 - 1999. Praha: Naše vojsko, 2009.

Zajímavý by mohl být i pohled do regionů, např. v knize BINAR, Aleš, JIRÁSEK, Zdeněk. Kravaře v letech 1945 až 2008.  Kravaře: město Kravaře, 2009. zmínky o promítání v nově vzniklém kině, jaké filmy apod.

Z knih na téma politická kultura, po zadání klíčových slov (kultura, politická kultura) ve volně přístupném elektronickém katalogu, baze NKC na www.nkp.cz , jsme vybrali např.:

     19. stoleti v nas : modely, instituce a reprezentace, ktere pretrvaly / k vydani pripravil Milan Repa. -- Praha : Historicky ustav, 2008. -- 589 s. : il., faksim. ; 22 cm. -- (Moderni dejiny ; supl. 1(2008))

     ISBN 978-80-7286-139-2 (vaz.)

     Cast. slovensky text, anglicka resume

     . -- Obsahuje bibliograficke odkazy

      * filozofie dejin

      * historicke vedomi

      * narodni identita -- Cesko -- 19. stol.

      * politicka kultura -- Cesko -- 19. stol.

      * spolecnost -- Cesko -- 19. stol.

      * Cesko -- dejiny -- 19. stol. * Cesko -- zahranicni vztahy -- 19. stol.

      * sborniky

     Signatury:* 54 H 291997* 54 H 293994* SF II 079019

     Kala, Miloslav, 1963-

     90% nastvana demokracie / Miloslav Kala. -- Brno : Doplnek, 2005. -- 126 s. ; 20 cm

     ISBN 80-7239-183-6 (broz.)

     . -- Obsahuje bibliografii

      * vnitrni politika -- Cesko

      * socialni politika -- Cesko

      * politicka kultura -- Cesko

      * Cesko -- spolecnost a politika * Cesko -- politika a vlada -- 2003-

      * uvahy * diskuse

     Signatury:* 54 H 252214

     Holec, Petr, 1969-

     Best(ie) of Cesko : to nejlepsi o nas / Petr Holec. -- Praha : XYZ, 2012. -- 331 s. ; 22 cm

     ISBN 978-80-7388-709-4 (vaz.)

      * politicka kultura -- Cesko

      * politicke afery -- Cesko

      * narodni mentalita -- Cesko

      * kazdodenni zivot -- Cesko

      * Cesko -- spolecnost a politika -- 2001-2020

      * clanky * sborniky

     Signatury:* 54 H 338338

     Salda, Jaroslav, 1880-1965

     Budovani tisku za Rakouska, Ceskoslovenske republiky a jeho obrana za nemecke okupace / Jaroslav Salda. -- Vyd. 1.. -- Praha : Eva, 2001. -- 342 s., [8] s. obr. pril. : il. (nektere barev.), faksim. ; 21 cm

     ISBN 80-238-8732-7 (broz.)

     Obalkovy podnazev: Pameti legendarniho reditele Melantrichu

      * Salda, Jaroslav, 1880-1965

      * Melantrich (nakladatelstvi)

      * nakladatelstvi a vydavatelstvi -- Cesko -- 1901-1950

      * tiskarny -- Cesko -- 1901-1950

      * tisk -- Cesko -- 1901-1950

      * vydavatelska cinnost -- Cesko -- 1901-1950

      * Cesko -- spolecnost a politika -- 1901-1950

      * vzpominky

     Signatury:* 54 H 317248

     Wintr, Jan, 1978-

     Ceska parlamentni kultura / Jan Wintr. -- Vyd. 1.. -- Praha : Auditorium, 2010. -- 432 s. : il. ; 23 cm

     ISBN 978-80-87284-13-1 (vaz.)

     Nemecke resume

     . -- Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstriky

      * Cesko. Parlament

      * zakonodarne organy -- Cesko -- 1991-2010

      * parlament -- Cesko -- 1991-2010

      * parlamentni proces -- Cesko -- 1991-2010

      * politicka kultura -- Cesko -- 1991-2010

      * politicka etika -- Cesko -- 1991-2010

      * monografie * dokumenty * prameny

     Signatury:* 54 F 105286* 54 H 315326* SF II 081011* SF II 083906

     Hrdinstvi a zbabelost v ceske politicke kulture 19. a 20. stoleti (2006 : Praha, Cesko)

     Hrdinstvi a zbabelost v ceske politicke kulture 19. a 20. stoleti : vyber z prispevku ze stejnojmenne konference, ktera probehla ve dnech 25.-27. rijna 2006 [v Praze] / Jan Randak, Petr Koura (eds.). -- 1. vyd.. -- V Praze : Filozoficka fakulta Univerzity Karlovy : Dokoran, 2008. -- 446 s. : il., portrety, faksim. ; 22 cm. -- (Bod)

     ISBN 978-80-7308-229-1 (Univerzita Karlova, Filozoficka fakulta : vaz.). -- ISBN

     978-80-7363-172-7 (Dokoran : vaz.) : Kc 350,00

     Cast. slovensky text

     Cast. prelozeno?. -- Obsahuje bibliograficke odkazy a rejstrik

     Randak, Jan, 1977-

     Koura, Petr, 1978-

      * politicka kultura -- Cesko -- 19.-20. stol.

      * politicke dejiny -- Cesko -- 19.-20. stol.

      * hrdinstvi

      * zbabelost

      * Cesko -- politika a vlada -- 19.-20. stol. * Cesko -- spolecnost a politika -- 19.-20. stol.

      * sborniky konferenci

     Signatury:* 54 H 288151* 54 H 288463* SF II 078498

     Mitrofanov, Alexandr, 1957-

     Politika pod poklickou / Alexandr Mitrofanov, Marketa Malacova. -- 1. vyd.. -- Brno : Doplnek, 2002. -- 171 s. : portrety ; 21 cm

    ISBN 80-7239-117-8 (broz.)

     2000 vyt.

     Malacova, Marketa, 1976-

      * politici -- Cesko

      * politicka kultura -- Cesko

      * politicka etika -- Cesko

      * Cesko -- politika a vlada -- 1989-

      * biografie * uvahy

     Signatury:* 54 H 218996* SF II 070302

     Kubr, Milan

     Pruvodce politickym divadlem : pro herce i divaky / Milan Kubr ; ilustrace Vladimira Jiranka. -- Vyd. 1.. -- Praha : Baronet, 2005. -- 264 s. : il. ; 21 cm

     ISBN 80-7214-799-4 (broz.) : Kc 169,00

     Jiranek, Vladimir, 1938-2012

      * politika

      * demokracie

      * politicka kultura

      * politicka odpovednost

      * Cesko -- spolecnost a politika

      * uvahy * popularne-naucne publikace

     Signatury:* 54 H 250404

     Dvorakova, Vladimira, 1957-

     Rozkladani statu / Vladimira Dvorakova ; [ilustrace Katerina Kloubova]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Universum, 2012. -- 175 s. : il. ; 18 cm

     ISBN 978-80-242-3488-5 (vaz.)

     Pismeno l v nazvu preskrtnuto a nahrazeno pismenem r. -- Obsahuje bibliograficke odkazy

      * Zapadoceska univerzita. Pravnicka fakulta

      * politicka kultura -- Cesko

      * korupce -- Cesko

      * kritika politiky -- Cesko

      * pravnicke fakulty -- Cesko -- 2001-2010

      * afery -- Cesko -- 2001-2010

      * Cesko -- politika a vlada -- od 1993

      * uvahy * pripadove studie

     Signatury:* 54 K 101963* 54 K 102011* SF III 022402

Z článkové bibliografie vybíráme:

http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNIII/13.2002/32/12.png - plný text

Knapík, Jiří

Název   Filmová aféra L. P. 1949 / Jiří Knapík

Zdroj. dokument   Iluminace. -- ISSN 0862-397X. -- Roč. 12, č. 4 (2000), s. 97-120

 Předmět. heslo   Komunistická strana Československa

Předmět. heslo   kulturní politika -- Československo -- 1948-1952

  film -- Československo -- 1948-1952

Klíčová slova   * filmová tvorba * filmové umění * filmová výroba * filmová politika * koncepce KSČ * ideové požadavky KSČ * r. 1948-1952

MDT   791.43

http://cinepur.cz/article.php?article=1097 - plný text