česká poezie pro mládež

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala co vše obsahuje téma Česká poezie pro mládež (jací spisovatelé, díla,...). Děkuji

Odpověď

Dobrý den, informace o vývoji české poezie pro děti a mládež naleznete v odborných publikacích - např.

Vývoj literatury pro děti a mládež a její žánrové struktury : adaptace mýtů, pohádek a pověstí, autorská pohádka, poezie, próza a komiks pro děti a mládež / Jana Čeňková a kolektiv. -- Vyd. 1.. -- Praha : Portál, 2006. -- 171 s.

Dětská literatura po roce 1945 : poezie / [Naděžda Sieglová]. -- Brno : CERM, 1995. -- 18 s.

Kontury české literatury pro děti a mládež : od začátku 19. století po současnost / Otakar Chaloupka, Jaroslav Voráček. -- 2., rozš. vyd.. -- Praha : Albatros, 1984. -- 539 s.
Případně ve středoškolských učebnicích /přehledech učiva k maturitě, neboť se domníváme, že se jedná o maturitní otázku (otázku ke zkoušce).

Na stránkách Ústavu pro českou literaturu je k dispozici studie - Literatura pro mládež (po roce 1945): http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/dejiny/hcl/dcl4/31.pdf

Další informace lze nalézt na webu, je nutné Vás upozornit, že ne vše, co zde je, je správné a úplné, pokud se jedná o stránky mimo instituce, knihovny atd. (např. otázky zpracované jinými studenty). Dále ze zkušenosti víme, že každý vyučující se ve svém výkladu zaměřuje na něco jiného, doporučujeme tedy otázku konzultovat s Vaším vyučujícím.
Např.
http://www.stredoskolskaliteratura.kvalitne.cz/detskaliteratura.html - uvádí tento seznam

J.V.Sládek: Zlatý máj, Skřivánčí písně, Zvony a zvonky František Halas: Ladění František Hrubín: Dvakrát sedm pohádek Josef Kainar: Nevídáno, neslýcháno Jiří Žáček: Aprílová škola

Život a dílo většiny autorů lze dohledat např. ve volné encyklopedii Wikipedia http://www.wikipedia.cz.