Česká literatura a ekologie

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda máte doporučení na současné české autory a jejich díla, v nichž je tematizovaná ekologie, případně je v dílech vidět snaha o upozorňování na nějaký ekologický problém, atd., zkrátka na díla, kde se nějakým způsobem téma ekologie objevuje. Existují u nás vůbec takto "zapálení" autoři?

Děkuji mnohokrát a přeji krásný začátek nového týdne :)

Odpověď

Dobrý den,

Samozřejmě i v českém kontextu se objevují beletristická díla, která se zabývají ekologickými tématy. Pokud jde o prózu, nelze nezmínit Vladimíra Párala a jeho román Válka s mnohozvířetem (1983). Podobně bychom téma znečištěného ovzduší mohli hledat i u dalších autorů, kteří (podobně jako Páral) pocházejí z lokalit zasažených těžkým průmyslem (Litvínovsko, Ostravsko) - zmiňme např. litvínovského rodáka Jiřího Švejdu. Život ve zkaženém ovzduší a prostředí věčně kouřících komínů se objevuje zejména v románech odehrávajících se v 50. letech (tj. buď napsaných přímo v této době, anebo později), a také v dílech vydávaných od počátku 80. let 20. století. Zdevastované prostředí tu ovšem vystupuje spíše jako skličující kulisa, podtrhující stísněnost a existenciální úzkost tehdejšího - nejen totalitou - zdeformovaného života. Přesto ozvuk tohoto ekologického tématu naleznete téměř u každého autora, který v té době v těchto exponovaných lokalitách žil.
      Podobně nevlídnost života pod komíny továren zmiňují autoři slezští jako Arnošt Chamrád, Ignát Hořica, a do jisté míry i Petr Bezruč. K poezii lze ještě doplnit, že v novodobé literatuře se vyvinul dokonce svébytný žánr, v anglofonním prostředí známý jako Eco(logical) Poetry, který se zabývá přímo ekologií a ekologickými hrozbami. Pro ilustraci můžete navštívit následující stránku: http://www.eco-poetry.org/ V seznamu autorů naleznete i některá jména velkého formátu (Ginsberg,  Whitman, P. Neruda). V českém prostředí ovšem, zdá se, tento žánr není příliš rozvinutý, doporučuji ale polskou autorku Julii Fiedorczuk.  

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

27.03.2017 10:35

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu