Česká knihovna

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat od kdy funguje projekt Česká knihovna a zjistit něco o jeho historii.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

projekt Česká knihovna podporující nákup nekomerčních titulů uměleckých děl české literatury, české ilustrované beletrie pro děti a mládež, děl literární vědy, kritiky a věd příbuzných pro veřejné a vybrané vysokoškolské knihovny funguje od roku 1999.

V letošním roce tedy běží 16. ročník projektu, u jehož  zrodu koncem 90. let stály paní Jitka Uhdeová z brněnského nakladatelství Atlantis a spisovatelka Eva Kantůrková, která od roku 1998 po tři léta vedla tehdejší Odbor literatury a knihoven MK ČR. Iniciátorům šlo především o podporu české produkce, zejména nové české literární tvorby, a o její zajištění pro síť veřejných knihoven. Řada nakladatelství, která vznikla po roce 1989, a zejména nepřeberné množství vydávaných publikací výrazně ovlivňuje skladbu titulů v knihkupectví, která pro své zákazníky odebírají převážně tzv. komerční tituly. Knihovny se proto nesetkávaly s nabídkou původní české tvorby v potřebném rozsahu. Cílem projektu finančně dotovaného Ministerstvem kultury, tedy bylo a nadále je jednoduchým a ekonomicky efektivním způsobem podpořit nakladatelství, která vydávají zejména původní českou literaturu, a pomoci knihovnám rozšířit jejich knihovní fondy o tyto nekomerční tituly.

Projekt prošel během 16 let řadou změn. Do roku 2006 byl realizován Odborem umění a knihoven MK ČR a Moravskou zemskou knihovnou. Pro zjednodušení projektu, který probíhá ve dvou kolech (1. nakladatelé, 2. knihovny), byly všechny činnosti související s jeho realizací převedeny do Moravské zemské knihovny.