Česká hymna, 2. sloka, "vzdoru zmar"

Druhá sloka české hymny obsahuje následující verše:

Znáte v kraji bohumilém
duše outlé v těle čilém,
mysl jasnou, znik a zdar
a tu sílu, vzdoru zmar?

Co vlastně Josef Kajetán Tyl chtěl vyjádřit souslovím "vzdoru zmar"? Z hlediska tehdejší společnosti a jejích tužeb mi to nedává valný smysl.

Josef Svoboda

Váš dotaz není zcela správný, protože OFICIÁLNĚ je textem české hymny POUZE 1. SLOKA PÍSNĚ Kde domov můj.

Za souslovím "vzdoru zmar" je OTAZNÍK, přesto není chápáno jako otázka, zda vůbec existuje možnost, že by se někomu zmar českého vzdoru mohl podařit.

Správnou odpověď dává Malý staročeský slovník autorů Jaromír Bělič, Adolf Kamiš, Karel Kučera (Praha, Státní pedagogické nakladatelství, 1978, str. 606,), kde je uvedeno:

vzdor m. = příkoří

vzdora (zdora) f. = vzdor, odpor, projev odporu; učiň vzdoru = odporuj