Červené oči na fotografiích

Text dotazu

Dobrý den. Když fotografuji osobu s pomocí blesku,
má na fotografii červené oči(pokud nepoužiji nějakou techniku). Mají červené
oči také zvířata, např. psi? Pokud ne, proč? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

hlavní příčinou efektu "červených očí" jsou rozšířené zorničky ve tmě. U člověka světlo z blesku prochází okem na sítnici, tam se promítne a vzápětí je onen osvětlený bod sítnice viditelný při pohledu z vnějšku. U fotografování s bleskem však uvedený jev trvá pouhé tisíciny vteřiny a je viditelný hlavně na fotografii. Jev je tím viditelnější, čím více se zdroj světla přibližuje k očím pozorovatele a je vázán na šero nebo tmu, kdy jsou zorničky nejvíce rozšířené. Tedy, čím je objektiv ("oči pozorovatele") blíž k blesk, tím je daný jev výraznější. A samozřejmě, oko musí být otočeno ke zdroji světla, při pohledu z boku efekt klesá. Čím menší fotoaparát, tím blíže musí být blesk umístěn k objektivu. A následně je výraznější efekt červených očí. U externího blesku problém téměř odpadá, protože je jeho hlaa natolik vzdálená od objektivu, že ve většině situací se jev nijak neuplatní.

S tímto efektem se můžeme setkat i u zvířat. Např. pokud při noční jízdě autem vběhne do světelného pole reflektorů nějaké zvíře a podívá se směrem k nám. Může klidně stát mimo přímý dosah reflektorů a přesto najednou ze tmy vykouknou dva svítící body - oči. Opět jde o odraz světla promítnutého na sítnici.

U zvířat mohou mít při stejném efektu oči jinou barvu než u lidí, více informací najdete na http://www.fotografovani.cz/art/hp_foto/rom_4_01_basic.html.

použité zdroje:

* HLINÁK, Jan. Fotografický blesk v digitální i klasické fotografii. Praha :

Institut digitální fotografie, c2007. s. 53. ISBN 978-80-903210-3-8, 80-903210-3-8.

* http://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/cervene-oci.html