červen

Text dotazu

Význam slova,od jakého slova je to odvozeno...

Odpověď

Dobrý den, původ slova /"červen"/ není zcela jistý. Podle starých domnění (viz J.
Jungmann, Slovník českoněmecký) "od červenosti anebo červův, kteříž toho měsíce obzvláštně na štěpích a ovoci škody činí" nebo "od červenosti, že se v něm ovoce červená", podle D. Kinského od sbírání tzv. "polského červce" - tj. žijícího na Ukrajině, Podolí a Polesí na koříncích chmerku vytrvalého (dávajícího skvělou červeň). Sbírání onoho červce bylo kdysi velmi důležité, konalo se vskutku v červnu a v červenci. Podle J. Rostafińského název měsíce vznikl z toho, že je to doba "červů" (larev) včelích. Je těžko určit, která etymologie je pravá.

Zdroj:
Machek, V.: Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997.