černé fleky v trávě

Text dotazu

V trávníku se náhle objevili černé skvrny. Trávník pravidelně seču, zavlažuji a přihnojuji. Děkuji za radu jak a čím se těchto skvrn zbavit

Odpověď

Dobrý den,

Vámi postižený trávník jsme neměli možnost vidět, dle popisu se ovšem pravděpodobně bude jednat o napadení trávníku řasou.

 

"Řasy v trávníku jsou značně proměnlivé. Přizpůsobeny jsou různým podmínkám prostředí, ale rozšiřují se zejména na méně propustných půdách s nízkým obsahem živin. Vyskytují se na všech typech trávníků bez ohledu na stáří nebo druhové složení. Půdní druhy řas jsou většinou jednobuněčné organismy, které se shlukují v kolonie a vytváří kolem sebe různé obaly a pouzdra. Na trávníku vytvářejí nepropustný povlak tmavě zelené až černé barvy. Nejprve je slizovité povahy a postupně zasychá a praská. Zabraňují průsaku vody a výměně plynů. Díky vylučovanému slizu vytvářejí kluzký povrch. Travám konkurují v nárocích na vodu a živiny, produkují látky inhibující růst. Podílí se na tvorbě tzv. černé vrstvy. Řasy způsobují zhoršení kvality trávníku. Ovlivňují hrací schopnosti i estetický vzhled. Pro omezení jejich výskytu je třeba omezit dlouhodobé zastínění trávníků, zabránit skalpování trávníku a odstraňovat utužení substrátu (aerifikace). Z chemických přípravků je deklarována účinnost u fungicidů na bázi chlorthalonilu, mancozebu, dichlorfluanidu, síranu měďnatého, chloridu sodného a kvarterních amonných sloučenin. Dobré účinky vykazují herbicidy s účinnou látkou quinoclamin." (zdroj: http://web2.mendelu.cz/af_222_multitext/travy/index.php?N=7&I=0 )

 

Další obsáhlejší informace o řasách a jejich likvidaci nabízí kniha " Mechy a řasy v trávníku". Citujeme z ní pouze některé pasáže. Pro více informací doporučujeme prostudování celé uvedené knihy.

 "Řasy nelze  považovat za pravé škodlivé činitele trávníku biotické povahy, jako např. houbové choroby, přesto je třeba je označit za agens schopné za určitých podmínek vyvolat rozsáhlejší poškození trávníku. Poškození spočívá především v následujících faktorech:

* tvorba nepropustného povlaku tmavě zelené až černé  (typické zejména pro řasy rodu Nostoc) barvy, který pokrývá půdní povrch

* zabránění průsaku vody  výměny plynů

* hladký (nevábně vypadající ) klouzavý povrch v důsledku vylučování slizu

* řasy se stávají konkurenčním faktorem travnímu komponentu (voda, živiny)

* pravděpodobná produkce látek, které brání růstu trav

* podílí se na tvorbě tzv. "black layer", tmavé vrstvy v půdním horizontu s nepříznivými vlastnostmi pro výměnu látek a růst kořenů"

 

Nároky na vnější faktory se u řas neliší od jiných rostlin, možnosti ochrany proti nim jsou proto poněkud omezené. Přesto je možné vhodnými postupy i chemickou cestou škodlivé působení řas omezit.

Jako prevenci výskytu kniha doporučuje:

"* vyvarovat se stinných poloh (příliš vlhké, málo světla pro trávy)

* umožnit výměnu vzduchu

* provádět pískování za účelem vysušení povrchové vrstvy půdy

* se závlahou spíše šetřit

* vyvarovat se dlouhodobého zamokření trávníku

* pamatovat na dobrou drenáž pozemku

* nesekat příliš nízko

* udržovat hustý travní porost"

 

Pokud se již na pozemku řasy vyskytují, je jejich odstranění složitější. Doporučuje se však:

* vysušit stanoviště

* mechanicky narušit  krustu z řas a odstranit ji

* zkypřit holá místa a dosít trávu

* lehce pískovat

 

V době sepsání knihy nebyl v Evropě registrován žádný chemický přípravek proti řasám v trávníku. Přehled některých látek používaných v USA a Austrálii  a další informace o řasách v trávníku můžete nalézt ve výše citované knize.

*  STRAKOVÁ, Marie, CAGAŠ, Bohumír a KUBEŠOVÁ, Svatava. Mechy a řasy v trávníku. Vyd. 1. Hrdějovice: Agentura Bonus, 2002. 35 s., [9] s. obr. příl. ISBN 80-902690-7-9. (zde citovány informace ze stran: 30 - 32).

 

Dostupné internetové zdroje:

* http://web2.mendelu.cz/af_222_multitext/travy/index.php?N=7&I=0

* https://www.zahrada.cz/forum/choroby/cerna-plisen-v-trave-60313/?kotva=cerna-plisen-v-trave-212118

* http://www.rosmarinus.cz/likvidace-mechu-a-ras-v-travniku/

 

Obor

Zemědělství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.07.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu