černá vdova

Text dotazu

dobrý den, je kousnutí černé vdovy jedovaté?????
mohli byste poskytnout i jiné informace o černé vdově?????
předem děkuji

Odpověď

Sňovačka  jedovatá (známější pod názvem černá vdova) je malý pavouk (asi 7 -
15 mm velký), s dlouhýma nohama. Její tělo je sytě černé a má na zadečku 13 červených až oranžových skvrnek. Vyskytuje se v oblasti Středomoří, Jižní a Severní Americe, Africe.
Černá vdova patří k jedovatým pavoukům. Jed působí jako neurotoxiny, pokusy na zvířatech bylo prokázano uvolňování acetylcholinu a katecholaminu.
Příznaky otravy jsou následující: během 10 minut silně zesílí bolesti kousnutí, následují otoky lymfatických uzlin, zvyšení krevního tlaku, potíže s dýcháním a pocity strachu (někdy spojené s obavou smrti), poruchy řeči, pocení v obličeji a křeče žvýkacích svalů, posléze ztráta chuti k jídlu a poruchy spánku.
Pro více informaci o černé vdově Vám doporučují podívat se na stránky http://pavouci.wz.cz/snovacka.php.

Zdroje:

http://pavouci.wz.cz/snovacka.php

Altmann, H.: Jedovaté rostliny a jedovatí živočichové. Praha: Knižní klub,