centrální zásobení teplem

Text dotazu

Dobrý den. Dotazuji se na literaturu týkající se centrálního zásobení teplem, popřípadě teorii přirozeného monopolu. Zajímá mne literatura v pražských knihovnách. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den, k tématu centralizovaného zásobování teplem jsme nalezli několik dokumentů, ve většině případů se však jedná o starší publikace:
1) 60 let centralizované dávky tepla v Ústí nad Labem: [Sborník]. -- Ústí nad Labem : ČSVTS : ESČ [Severočes. elektrárny], 1981. -- 144 s. : schémata, fot., grafy ; 30 cm

2) ČSVTS. Mezinárodní konference (Praha 1988) 7. mezinárodní konference centralizovaného zásobování teplem = 7. International District Heating Conference = 7. conférence internationale de chauffage urbain = 7. internationale Fernwärme-Konferenz = 7. meždunarodnajakonferencija po centralizovannomu teplosnabženiju : Praha 1988, ČSVTS... [aj.] : [Sborník referátů]. [Díl] 1, 2. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1988 (Čes. Budějovice : JČT). -- 417 s.; S. 427-851: obr., tb., grafy, schémata ; 20 cm

3) PROFOUS, Otakar. Analýza transportu tepla v sítích centrálního zásobování teplem. Plzeň : [s.n.], 1992. 216 s. : grafy, obr., progr., sch., ; 30 cm

4) ČSVTS. ČV. Energetická společnost. Celostátní konference (Praha 1983) Centralizované zásobování teplem rozptýlené zástavby : [Sborník přednášek] celost. konf.[poř.] ČV energetické společ. ČSVTS, Praha 1983 / Úvod Jiří Valášek. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1983. -- 81 s. : obr., tb. ; 29 cm

5) ČSVTS. Dům techniky. Ostrava. Seminář (198705) Koncepční a metodické řízení centralizovaného zásobování teplem : Sborník přednášek [ze semináře] Domu techniky ČSVTS Ostrava, květen 1987. Ostrava : Dům techniky ČSVTS, 1987. 124 s. :obr., tb., grafy ; 20 cm

6) ŠÍPAL, Jaroslav. Modelování dodávky tepelné energie do sítě centralizovaného zásobování teplem = Computer-based adaptive prediction of consumption in heat station networks : teze habilitační práce. Zlín : Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2008. -- 32 s. : il. ; 21 cm. -- (Teze habilitační práce). ISBN 978-80-7318-775-0

7) Připojování spotřebičů tepla na soustavy centralizovaného zásobování teplem : Seminář Pardubice 24.-25. dubna 1990, ČV Komitétu pro životní prostředí ČSVTS. Praha : Dům techniky ČSVTS, 1990. -- 127 s. : obr., schémata ; 29 cm. ISBN 80-02-00200-8

8) CIKHART, Jiří. Soustavy centralizovaného zásobování teplem : Určeno [též] stud. vys. a odb. škol / [Autor:] Jiří Cikhart a kol. Praha : SNTL, 1977 (Brno : Tisk 1). -- 525, [2] s. ; 4°.

9) CIKHART, Jiří. Spotřebitelská zařízení soustav centralizovaného zásobování teplem : Určeno pro posl. fak. strojní. Brno : VUT, 1974. 199 s. ; 4°. -- (Učební texty vys. škol)

10) NEZHODA, Jiří. Vliv zavádění opatření pro úsporu tepla na systémy centralizovaného zásobování teplem = Efficiency measures impact on district heating systems: autoreferát doktorské disertační práce. Ostrava : Katedra energetiky, VŠB-TU Ostrava, 2005. -- 29 s. : il. ; 21 cm. -- ISBN 80-248-0869-2

11) VLACH, Josef. Zásobování teplem a teplárenství [aj.] ; graf. úprava Zuzana Vejvodová. Praha : SNTL, 1989 (PG). -- 543 s. : obr., tb., grafy, schémata ; 25 cm

Záznamy výše uvedených publikací naleznete v elektronickém katalogu NK ČR - bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc).
Literaturu věnující se pouze přirozenému monopolu jsme nenalezli, toto téma je však rozpracováno ve většině publikací týkajících se ekonomie, mikroekonomie nebo politické ekonomie. Např.

12) HOLMAN, Robert. Ekonomie. Praha : C. H. Beck, 2005. -- xxii, 709 s. : il. ; 25 cm. ISBN 80-7179-891-6

13) MUSIL, Petr et al. Ekonomie. Plzeň : Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2008.-- 412 s. : il. ; 23 cm. ISBN 978-80-7380-126-7

14) VLČEK, Josef. Ekonomie a ekonomika. Praha : ASPI, 2005. -- 559 s. : il. ; 21 cm. ISBN 80-7357-103-X

15) PAVELKA, Tomáš. Mikroekonomie. Praha : Vysoká škola ekonomie a managementu, 2008. -- 293 s. : il. ; 30 cm. ISBN 978-80-86730-37-0

Pro vyhledání dalších informací můžete také využít bibliografickou článkovou databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), články si můžete vyhledat zadáním spojení central? and zásob? and tepl? do pole předmět. K tématu přirozeného monopolu lze využít klíčová slova přirozen? and monopol?. Znaménko ? rozšiřuje zadaný výraz o jeden a více znaků.

Jelikož Národní knihovna ČR má právo povinného výtisku (vydavatelé jsou povinni knihovně odevzdat 2 výtisky od každé vydané publikace), domníváme se, že náš fond je vcelku úplný. Z dalších pražských knihoven však můžete využít služeb zejména Knihoven ČVUT (http://www.cvut.cz/informace-pro-studenty/knihovny-cvut), pro získání informací o teorii přirozeného monopolu pak zejména knihovny zaměřené na obor ekonomie - Centrum informačních a knihovnických služeb VŠE v Praze
(http://ciks.vse.cz/) nebo knihovnu CERGE-EI (http://www.cerge.cuni.cz/library/default.asp).