ceník a kalkulace cen ve stavebnictví

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych získal konkrétní informace o níže uvedených stavebních pracích.

Jedná se o ceny za tyto práce za jednu jednotku.
- 1,8 m3 kamenného zdiva z pískovcových kvádrů
- 25 běžných metrů dlažby z betonových dlaždic 50 x 50 cm
- 1 bm soklu z betonových dlaždic 60 x 40 x 5 cm

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za využití našich služeb.
V současnosti neexistuje závazný předpis (legislativní či normativní) jež by udával ceny prací či produktů. Adekvátnost ceny se nejčastěji zjišťuje průzkumem nabízených cen (běžných cen) a stanovuje se pak tzv. průměrná cena nebo medián (tedy nejčastější cena). Lze také zjišťovat ceny použitých materiálů nebo jejich výrobní náklady.
Některé průměrné ceny nebo medián cen vybraných stavebních prací pro rok 2009  můžete najít  u Českého statistického úřadu (viz. http://www2.czso.cz/csu/2009edicniplan.nsf/p/7001-09). Nicméně vaše konkrétní práce jsem tam nenalezla.

Mohli bychom pro Vás provést průzkum cen dle ceníků v prostředí WWW, nicméně toto nespadá do bezplatných referenčních služeb, pokud by jste o tento průzkum měl zájem využijte prosím našich rešeršních služeb  jednalo by se o orientační rešerši v oblasti internetu (viz. http://www.techlib.cz/cs/sluzby/referencni-a-resersni-sluzby/resersni-sluzby/).

Pokud si nejste jistý adekvátností účtovaných cen, doporučujeme Vám se obrátit na Sdružení ochrany spotřebitelů (viz. http://www.spotrebitele.info/).
Existují také publikace „Ceníky stavebních prací“ ovšem jedná se o software určený pro účtování stavebních prací. Pokud by jste měl o tyto zájem, můžeme Vám dohledat aktuální vydání a jejich ceny.