Celofán

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli je celofán přírodní materiál, který se v přírodě rozloží. Jak se vyrábí, prosím o text srozumitelný 14letým.

Odpověď

Doufáme, že následující text bude dostatečně srozumitelný.
Celofán je film z regenerované celulózy, která byla z přírodní celulózy chemicky přeměněna za použití rozpouštědel na rozpustnou formu a roztok zpracován na fólii. Regenerovaná celulóza se chemickým složením neliší od celulózy přírodní, ale její polymerační stupeň a nadmolekulární stavba jsou jiné. K regenerované celulóze jsou během výroby celofánu přidávány další látky: změkčovadla, kotvící činidla, pryskyřice, polymery apod.
Informace pochází z článku Rizika kontaminace potravin na serveru Dtest, http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=3&pclanekid=115&pkategorieid=28
Způsob výroby: celofán se vyrábí z viskózy vytlačované štěrbinovou tryskou do srážecí lázně připravené z kyseliny sírové a síranu sodného nebo podle staršího způsobu nanášením viskózy na otáčivý buben brodící se ve srážecí lázni, na který viskóza natéká z jedné strany a zdruhé strany se snímá fólie. Zušlechťuje se praním, odsířením, bělením, popř. barvením, změkčováním (např. glycerinem), někdy též lakováním proti působení vody a kroucení.
Informace z: Technický naučný slovník. I díl, A-D. Praha: SNTL, 1981.
Z výše uvedeného usuzujeme, že se nejedná o veskrze přírodní materiál už kvůli způsobu výroby a přidávání různých chemických látek. Na kolik je ale ve výsledném výrobku zastoupena přírodní složka, tedy celulóza, netušíme. Nepodařilo se nám nalézt ani informaci o rozložitelnosti celofánu v přírodě.
Pro bližší informace bychom Vám doporučili ještě Státní technickou knihovnu (http://www.stk.cz) nebo Knihovnu Vysoké školy chemicko-technologické (http://lib-c.vscht.cz/).