Celofán

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli je celofán přírodní materiál, který se v přírodě rozloží. Jak se vyrábí, prosím o text srozumitelný 14letým.

Odpověď

Doufáme, že následující text bude dostatečně srozumitelný.
Celofán je film z regenerované celulózy, která byla z přírodní celulózy chemicky přeměněna za použití rozpouštědel na rozpustnou formu a roztok zpracován na fólii. Regenerovaná celulóza se chemickým složením neliší od celulózy přírodní, ale její polymerační stupeň a nadmolekulární stavba jsou jiné. K regenerované celulóze jsou během výroby celofánu přidávány další látky: změkčovadla, kotvící činidla, pryskyřice, polymery apod.
Informace pochází z článku Rizika kontaminace potravin na serveru Dtest, http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=3&pclanekid=115&pkategorieid=28
Způsob výroby: celofán se vyrábí z viskózy vytlačované štěrbinovou tryskou do srážecí lázně připravené z kyseliny sírové a síranu sodného nebo podle staršího způsobu nanášením viskózy na otáčivý buben brodící se ve srážecí lázni, na který viskóza natéká z jedné strany a zdruhé strany se snímá fólie. Zušlechťuje se praním, odsířením, bělením, popř. barvením, změkčováním (např. glycerinem), někdy též lakováním proti působení vody a kroucení.
Informace z: Technický naučný slovník. I díl, A-D. Praha: SNTL, 1981.
Z výše uvedeného usuzujeme, že se nejedná o veskrze přírodní materiál už kvůli způsobu výroby a přidávání různých chemických látek. Na kolik je ale ve výsledném výrobku zastoupena přírodní složka, tedy celulóza, netušíme. Nepodařilo se nám nalézt ani informaci o rozložitelnosti celofánu v přírodě.
Pro bližší informace bychom Vám doporučili ještě Státní technickou knihovnu (http://www.stk.cz) nebo Knihovnu Vysoké školy chemicko-technologické (http://lib-c.vscht.cz/).

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.02.2008 15:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu