Časové řady a koeficient růstu (tempo)

Text dotazu

Dobrý den, promiňtě, že ruším. Chci se prosím Vás zeptat jestli je možné aplikovat na časovou řadu hodnot počtu cizinců v jednotlivých letech koeficient růstu pro získání hodnoty, o kterou se počet cizinců navýšil oproti předchozímu roku? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Ano, pokud chcete určit dynamiku časové řady oproti předchozímu roku, tak zvolíte koeficient růstu. Jedna z učebnic je volně dostupná na internetu, viz. http://nb.vse.cz/~arltova/vyuka/crsbir02.pdf. Na straně 15 se dozvíte nejen jak vypočítat koeficient růstu oproti předchozímu roku, ale i jak vypočítat průměrný koeficient růstu za celé období, po které byly sbírány datové údaje, případně sezónní a čtvrtletní ukazatele.

Pokud budete chtít látku nastudovat z více zdrojů, půjčte si například:

* MORAVOVÁ, Jiřina a POUROVÁ, Zoja. Příklady z ekonomické statistiky. 1. vyd. Praha: SPN, 1987. 162 s.

* KARPÍŠEK, Zdeněk a DRDLA, Miloš. Statistické metody. Vyd. 5. Brno: Zdeněk Novotný, 2001, ©1997. 97 s. Studijní text pro studium BA Hons. ISBN 80-214-1832-X.

* JÍLEK, Jaroslav a SVOBODA, Karel. Úvod do statistické analýzy konjunktury. Vyd. 1. V Praze: Vysoká škola ekonomická, 1997. 138 s. ISBN 80-7079-081-4.

* JAROŠOVÁ, Eva. Statistika B: řešené příklady: určeno pro stud. všech fakult VŠE Praha. 1. vyd. Praha: Vysoká škola ekonomická, 1994. 229 s. ISBN 80-7079-328-7.

* STRÁDALOVÁ, Jarmila a KUBÁTOVÁ, Květa. Vybrané kapitoly ze statistiky I. 2., přeprac. vyd. Praha: Karolinum, 1992. 285 s. ISBN 80-7066-618-8.