Časopisy pro děti v 19. století

Text dotazu

Dobrý den, předmětem mého zájmu jsou bibliografie českých časopisů určených pro děti, které vycházely od roku 1801 do roku 1918 a práce, které pojednávají o časopisech pro děti v 19. století. Pokud žádná taková bibliografie nebo souhrnná práce není, prosím alespoň o uvedení prací zabývajících se časopisy obecně pro toto období. Zatím jsem měla v rukách tyto: WURMOVÁ, M. Soupis moravských novin a časopisů z let 1848-1918. Brno, 1955. KUBÍČEK, J. Noviny a časopisy na Moravě a ve Slezsku do roku 1918. Brno,2001. KUBÍČEK, J. Česká retrospektivní bibliografie. Řada 1, díl 1: Časopisy České republiky do roku 1918. Brno, 2010. BERÁNKOVÁ, M. Dějiny československé žurnalistiky: český periiodický tisk do roku 1918. 1. díl.
Předem děkuji a přeji hezký den. Herklocová

Odpověď

Dobrý den,
"Česká retrospektivní bibliografie. Časopisy české republiky do roku 1918" je v současné době pravděpodobně nejobsáhlejším dílem, které přibližuje časopiseckou produkci 19. a počátku 20. století.
K dalším publikacím věnovaným periodickému tisku tohoto období patří:
* Laiske, Miroslav, ed. Časopisectví v Čechách 1650-1847: příspěvek k soupisu periodického tisku, zejména novin a časopisů. Praha: Státní knihovna ČSR - Národní knihovna, 1959 [i.e. 1960]. 179 s., [12] s. obr. příl. Bibliografický katalog ČSR - České knihy 1959; zvláštní seš. 6, prosinec 1959.
* Volf, Josef. Dějiny novin v Čechách do r. 1848. Praha: Duch novin, 1930. 231, [II] s.
* Roubík, František. Časopisectvo v Čechách v letech 1848-1862. Praha: Duch novin, 1930. 207 s., [52] s. il.
* Roubík, František. Bibliografie časopisectva v Čechách z let 1863-1895. Praha: Česká akademie věd a umění, 1936. 319 s.

Kapitolu o dětských časopisech by měla obsahovat kniha:
* Gebhartová, Vladimíra. Literatura pro děti s ukázkami textů: učebnice pro 2. roč. stud. oboru učitelství pro mateřské školy na stř. pedagog. školách. 1. vyd. Praha: SPN, 1987. 287 s. Učebnice pro střední školy.

Přehledné informace a další literaturu k tématu nabízí bakalářská práce Marie Tománkové "České časopisy pro děti a mládež vydávané do roku 1918"  - dostupná volně na internetu: http://is.muni.cz/th/150404/ff_b/?furl=%2Fth%2F150404%2Fff_b%2F;so=nx;lang=cs