Časopis Záře

Text dotazu

Zajímalo by mě více informací o dělnickém časopisu Záře. V České národní bibliografii a v Souborném katalogu jsem jej nenalezla.

Odpověď

Dobrý den,

časopis s názvem Záře jsme ani my nenašli, je jen zmiňován v hesle o Pravoslavu Veselém v databázi Kdo je kdo…, viz níže. Databáze periodik, kterou spravuje Moravské zemská knihovna v Brně, periodikum tohoto názvu také neuvádí.

http://www.libri.cz/databaze/kdo18/search.php?zp=3&name=VESEL%DD+ANTON%CDN+PRAVOSLAV

Veselý Antonín Pravoslav, 30. 6. 1873 Jičín – 18. 3. 1904 Praha, novinář, publicista a teoretik socialismu. Povoláním typograf. Na počátku 90. let 19. století se exponoval v Politickém klubu dělnickém v Praze, poté jeden z vůdců pokrokového hnutí, kde reprezentoval socialistickou levici. Organizátor pokrokářského tisku, redaktor časopisů Základ a Omladina, posléze Pokrokových listů. 1894 byl v procesu s omladináři odsouzen k sedmi  měsícům vězení, později ještě za tiskové delikty k jedenácti měsícům žaláře. Po propuštění 1895 redigoval časopis Pokrok v Kolíně (s J. Skalákem) a od 1897 protiklerikální časopis Záře. 1896 se podílel na založení Dělnické akademie; 1897 vstoupil do Českoslovanské sociálně demokratické strany a stal se redaktorem Práva lidu. Propagátor a ideolog tzv. pokrokového socialismu, spojujícího program pokrokového hnutí a sociální demokracie, národně emancipační úsilí a socialistické ideály. Odmítal marxistický materialismus; socialismus chápal především jako mravní hnutí, která má převýchovou lidstva nastolit nové, spravedlivé společenské uspořádání vedoucí k neomezené svobodě. Usiloval o zapojení dělnictva do českého národního zápasu proti rakousko-uherské monarchii; proti českému historickému státnímu právu stavěl právo přirozené a byl přesvědčeným republikánem. Autor řady politických publikací (Zrcadlo klerikálů, 1895; Socialism a národnost, 1897; Rok 1848, 1898) a dokumentárního spisu Omladina a pokrokové hnutí (1902); spoluautor programové brožury Zásady pokrokových socialistů (1896 – s Fr. Modráčkem a J. Skalákem). Ve své literární pozůstalosti zanechal mj. torzo románu ze života pražské spodiny Pod hladinou. – Nevlastní bratr právníka a realistického, později národně socialistického politika Františka Veselého (1863-1935).

Existoval časopis Zář a podle zdrojů jsou tam údaje stejné (Pravoslav Veselý,  stejné roky, periodicita apod.).

Nevíme, odkud máte informaci, že Záře vycházela, upřesněte, prosím, zdroj.

Zář (1897-1900) – Krejcarový týdeník pracujícího lidu (1900-1903) – Týdeník pracujícího lidu (1904-1914). Ústřední týdeník Československé sociálně demokratické strany dělnické /1923-1927)…

Zář: časopis šíření osvěty a hájení pravdy, 2x měsíčně, od roku 1890-1894

Zář: ústřední list Unie socialistických svobodných myslitelů v ČSR. 1934-1935.

Čerpáno z: REHÁKOVÁ, Margita. Soupis komunistického a dělnického tisku 1870 – 1938. Praha: Ústav marxismu-leninismu ÚV KSČ, 1974.

KUBÍČEK, Jaromír a kol. Noviny České republiky od počátků do roku 1918. Část 1. Bibliografie. Brno: Lector Benevolus, 2008.

Další podobný název a asi i zaměření byla Kladenská zář, orgán OV KSČ a ONV v Kladně, ale vycházela později, padesátá, šedesátá léta...