Časopis Kodym

Text dotazu

Dobrý den,

Proč se prosím jmenuje hospodářský časopis Kodym?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

časopis se jmenuje asi podle vydavatele Filipa Stanislava Kodyma, viz níže:
Brzy se zapojil do publikační činnosti. Roku 1844 vydal Nedělní zábavy, populárně-naučné čtení v jedenácti svazcích. Po roce 1847 strávil zhruba rok a půl v Litomyšli, odkud se znovu vrátil do Prahy. V letech 1852-62 vydával Hospodářské noviny, které byly zpočátku prakticky jediným čtením venkovského rolnictva a v době Bachova absolutismu jedním z hlavních center českého národního života vedle Mikovcova Lumíra.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Filip_Stanislav_Kodym

Údaje z databáze AUT – národní autority na www.nkp.cz:
Kodym, Filip Stanislav, 1811-1884
Narozen 1. 5. 1811 v Opočně, zemřel 4. 10. 1884 v Šárce u Prahy. MUDr., politik, ekonom, popularizátor věd, redaktor Hospodářských novin. Práce v oboru popularizace vědy, překladatel z němčiny.
Zdroj     PNP-LA
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000016628&local_base=AUT

Další zdroj:

„Bakalářská práce obsahuje pro lepší uvedení do problematiky kapitolu o Opočně ve 2. polovině 19. století...

Jednotlivé spolky jsou popsány většinou do doby otevření Kodymova národního domu...

Podkapitoly se zabývají Václavem Javůrkem, stavitelem Kodymova národního domu a Filipem Stanislavem Kodymem, po němž se národní dům jmenuje...

V Archivu města Opočno jsem našla plánek ke stavbě Kodymova národního domu, informace o Lidové knihovně, která sídlila v Kodymově národním domě a údaje vztahující se k Jednotě Kodym...“

PRÁZOVÁ, Iveta. Spolková činnost v Opočně ve 2. polovině 19. století a vznik Kodymova národního domu. Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové, 2017.
Bakalářská práce.
https://theses.cz/id/4ct3j4/STAG88255.pdf

Vzhledem k tomu, že se po F. S. Kodymovi jmenoval Národní dům, spolek Jednota, tak nejspíš také časopis, který vydával.